HABER

Türkiye’yi AB’nin üyesi olarak görmüyoruz”

Türkiye’nin AB üyeliği karşıtlığının en yüksek olduğu AB ülkelerinden Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Spindelegger, “Türkiye'yi AB'nin müstakbel bir üyesi olarak görmüyoruz” dedi.

VİYANA(ANKA) – Türkiye’nin AB üyeliği karşıtlığının en yüksek olduğu AB ülkelerinden Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Spindelegger, “Türkiye'yi AB'nin müstakbel bir üyesi olarak görmüyoruz” dedi.

Michael Spindelegger, Avusturya’da yayımlanan Wiener Zeitung gazetesine verdiği mülakatta Türkiye'nin Avrupa ile bağlantısı olmadığını iddia ederken “Türkiye'yi AB'nin müstakbel bir üyesi olarak görmüyoruz” ifadesini de kullandı.

ABHaber’e göre, Türkiye'ye AB tarafından farklı muamele yapılmadığını da öne süren Avusturyalı Bakan, “Batı Avrupalıların Türkiye'nin üyeliğinin önüne koydukları bariyerler oldukça yüksek görünüyor. Neden?” sorusuna “Avusturya her zaman net bir bakış açısını savundu Biz uygun bir ortaklık istiyoruz; ama Türkiye'yi AB'nin müstakbel bir üyesi olarak görmüyoruz. Buna rağmen, ucu açık olan müzakere başlıkları açıldı” karşılığını verdi.

“Sırbistan birkaç gün önce üyelik başvurusunda bulundu. Türkiye ile yıllardır görüşülüyor. AB'ye ilk kim üye olacak?” sorusu üzerine de Spindelegger, “Şimdiki durumda, bu kahve falı bakmak olur. Benim için önemli olan, somut adımlar ve de Avrupa bilincinin Sırplar arasında desteklenmesidir. Vize özgürlüğünden sonra Sırbistan'da örneğin yolsuzluk ve suçla mücadelede görünür adımlar atılmalı” şeklinde konuştu. (ANKA)

Geri Dön