HABER

Türkiye'yi kızdıracak teklif

Fransa Meclisi Genel Kurulu, geçen hafta Yasalar Komisyonunda kabul edilen, yasa teklifini, 19 Aralık'ta oylayacak.

Türkiye'yi kızdıracak teklif

Fransa Meclisi Genel Kurulu, geçen hafta Yasalar Komisyonunda kabul edilen, yasa teklifini, 19 Aralık'ta oylayacak. Yasalar komisyonunda kabul yasa teklifinde, "Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların inkarı, bir yıl ile 45 bin avro para cezasına çarptırılır" ifadesi yer alıyor.

Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, "Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır" ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı.
-Sarkzoy yeşil ışık yaktı-

Daha önce Sosyalist Parti tarafından sunulan bu tarzdaki başka bir yasa teklifi mecliste kabul edilmiş, ancak senatoda oylanamadığı için yasalaşamamıştı.

Hükümetin ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin karşı çıkması yüzünden söz konusu yasa teklifini senato gündemine getirilmesi engellenmişti. Son olarak Sosyalist Partinin, mayıs ayında senatoya getirdiği bu yasa teklifi yine oylanmadan gündemden düşürülmüştü.

Uzun süre bu tür bir yasa teklifine karşı çıkan Sarkozy, son olarak Erivan'a yaptığı ziyaret sırasında önemli tavır değişikliği içine girmiş ve bu yönde bir yasa teklifine artık sıcak baktığı mesajını vermişti.

Fransız basında çıkan haberlerde, "Sarkozy'nin, kapalı kapılar ardından iktidar partisi milletvekili ve senatörlerine bu tür bir yasa teklifine artık olumlu baktığı yolunda konuşmalar yaptığı"bildirilmişti.

AA muhabirine bilgi veren diplomatik kaynaklar, "19 Aralık'ta genele kurula gelecek yasa teklifinin ardında Sarkozy'nın olduğu" yorumunu yapıyor. Gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen Sarkozy'nin, Ermeni diasporasının oylarını alabilmek için tutum değişikliği içine girdiği tahmin ediliyor.

Sosyalist Partinin adayı Francois Hollande da, Ermeni diasporasına cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, bu tür bir yasa çıkartma sözü vermişti. Fransa parlamentosunda geçen yıllarda kurulan bir araştırma komisyonu, kaleme aldığı raporda, tarihi olaylarla ilgili olarak ulusal parlamentonun yasa çıkartmaması konusunda uyarıda bulunmuştu.

Yine son gelişmeler ışığında dün bir açıklama yapan Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda Fransa'dan beklentisinin, Türkiye ve Ermenistan arasında tarihe ilişkin ihtilafın diyalog yoluyla görüşülmesine yapıcı katkılarda bulunması olduğunu bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Fransa'da bilinen siyasi dinamiklerle 2001 yılında kabul edilen ve 1915 olaylarına ilişkin tartışmada tek tarafın görüşlerine itibar eden yasadan bu yana, bu yasaya cezai yaptırım gücü kazandırılması yönündeki girişimlerin özellikle Fransa'daki seçim dönemlerinde nüksettiğinin görüldüğü belirtilmişti. Açıklamada, 7 Aralık 2011 tarihinde Ulusal Meclis'in Kanunlar Komisyonu'nda kabul edilen yasa teklifinin bunun son örneğini oluşturduğu ifade edilerek, bu ciddi konunun Türkiye için ne derece hassas olduğunun Fransız yönetimi tarafından bilindiği vurgulanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 75 yorum
yüzyillar boyu hindistani, afrikayi, sömürdünüz, insanlarini köle yaptiniz.. karsiniza Osmanli cikti.. kacacak delik aradiniz.. hayvan gibi yasiyordunuz tuvaletiniz banyonuz yoktu,, size ögrettik.. özgürlügü insanlara deger vermeyi ögrettik... simdi tereciye teremi satiyorsunuz... bunu ülkemizi istila ettiginizde denize dökülmeden önce bizzat gördünüz,, türkler kimseye soykirim yapmadi.. tek derdiniz ortadogudaki hareketlilikten degisimden pay cikarmak.. unutma sarkozy türkler sana pay olmaz.. denize döktük bogulmadiniz ama bu millet gelir seni kendi okyanusunda bogar bizi araplarla karistirma
Değerli arkadaşım. Tarihimizle o kadar çok övünüyoruz ki.Ama ders almasını bilmiyoruz.Bu memleketin yüzde ellisi vatanına ihanet etti. En güzel yatırımlar AB uğruna kimlere satıldı. Kişisel çıkarlar devletin-milletin çıkarlarının önüne geçti. Kendimize ait neyimiz kaldı ki baksanıza, vatan borcunu bile kredi ile öder hale geldik.Misyonerler ülkem içinde cirit atarken milletimin dinine şüphe sokmadılarmı.İçinde Allah(CC) ve Islam gibi kutsal değerleri yaşatan o toplumdan geride ne kalmış.Sorarım size okyanusmu kaldı boğacak.
fransa İLE İLGİLİ BİR FIKRA: ingiliz VE fransızlar ORTAK BİR TATBİKAT YAPTIKLARI SIRADA fransız GENERAL ingiliz GENERALE SORAR .ingiliz ASKERLERİNİN ÜNÜFORMASI NEDEN KIRMIZI DİYE.ingiliz GENERALİN CEVABI :SAVAŞ SIRASIN DA VURULAN ASKERLERİN ÜSTÜ BAŞI KAN OLUYOR ARKADAŞLARININ MORALİ BOZULUYOR SAVAŞ ALANINDAN KAÇIYORLAR...fransız GENERALİN AKLINA BİR FİKİR GELMİŞ !!! O GÜNDEN SONRA BÜTÜN fransız ASKERLERİ KAHVE RENGİ PANTALON GİYMİŞ. AMA KAR ETMEMİŞ. NEDEN ??? CEVAB:fransız ASKERLERİ SAVAŞTA KORKUDAN DONLARINA SIÇIP SIÇIP KAÇIYORLARMIŞ KAHVE RENGİ PANTOLON RENKTEN KURTARMIŞ AMA...:)))
Asalak yaratıklar,sömür-geciler.Ülkelerinin borçlarını kapatacak enayi bulamadılar ne yapsın zavallılar...
Geri Dön