HABER

'Türkmenistan'da devrim olmaz'

MOSKOVA (İHA) - Rus siyaset uzmanları, Stalin'in doğum gününde hayata veda eden Türkmen lideri Saparmurat Niyazov sonrasında Türkmenistan'da devrim senaryolarının gerçekleştirilmesinin imkansız olduğu görüşünde birleşti.

Moskova'daki Rian Haber Ajansı'nda düzenlenen "Niyazov'dan Sonra Türkmenistan: Son Durum ve Tahminler" konulu basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Türkmenistan'ın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Petrol ve Doğalgaz Bakanı Nazar Suyunov, Niyazov'un ölümünden sonra Türkmenistan'daki durumun çok olağan ve sakin şekilde gelişmekte olduğunu belirtirken, "Türkmenistan'da durumun gerginleşerek kargaşaya dönüşeceğini hiç zannetmiyorum. Cumhurbaşkanlığı görevinin geçici olarak Sağlık Bakanı Gurbangulu Berdimuhammedov'a devredilmesi de sırf bu amaca yöneliktir. 40 gün sonra Türkmenistan'da demokratik seçimlerin yapılacağını düşünüyorum. 26 Aralık 2006 tarihinde toplanacak "Halk Mesleheti" meclisi kendi adayını belirleyecek. Aşiretleri temsil eden bu aday, siyasi parti veya farklı toplum kesimlerini temsil eden diğer adaylarla yarışacak" diye konuştu.

Niyazov'un ölümünden sonra hükümetin ülkedeki durumu sıkı kontrol altında tutmaya devam ettiğini belirten Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü uzmanlarından Ejder Kurtov ise, "Yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tek ve alternatifsiz bir isim ortaya konulacak. Şu anki çalışmalar da zaten bu yöndedir" dedi. Saparmurat Niyazov'un oğlu Murat Niyazov'un cumhurbaşkanlığı görevine getirilmesi ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Kurtov, "Saparmurat Niyazov, oğlunu siyaset adamı olarak yetiştirmedi. Ayrıca Murat Niyazov'un cumhurbaşkanı seçilmesine anayasal engeller de bulunmakta. Örneğin kendisinin son 10 yıl içinde Türkmenistan'da sürekli oturmayışı ve 40 yaşına girmemiş olması Murat Niyazov'un cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasını olanaksız kılmaktadır" şeklinde konuştu.

Saparmurat Niyazov'un tüm özel finans işlemlerini kontrolü altında tutan özel yardımcısı Aleksandr Jadan'ın çok önemli belgelerle Cumhurbaşkanı'nın ölümünden kısa bir süre önce kaybolduğuna dikkat çeken Orta Asya uzmanı ünlü Rus siyasetçi Arkadiy Dubov, "Dünya bankalarında milyarlarca dolarlık servete sahip Niyazov'un 20 yıllık en samimi arkadaşının aniden kaybolması tesadüfi bir olay olamaz" şeklinde konuştu. Niyazov'un milyarlık servetine kimin sahip çıkacağını merakla beklediğini de kaydeden Dubov, çok yakında perde arkasındaki bazı aktörlerin ortaya çıkacağına tanık olacaklarını ifade etti.

Devlet başkanlığı görevinin geçici olarak Sağlık ve Tıp Sanayisi Bakanı Gurbangulu Berdimuhammedov'a devredilmesi olayının yönetime güç çevrelerinin hakim olacağı iddialarına hak kazandırdığını belirten BDT Enstitüsü Orta Asya ülkeleri uzmanı Andrey Grozin de, "Berdimuhammedov'un Cumhurbaşkanlığı Koruması Başkanı Akmurad Recebov'un yakın arkadaşı olduğu bilinmekte. Ayrıca Berdimuhammedov'un cenaze işlemlerinden sorumlu komisyonun başkanlığı görevine de atandığına dikkat çeken Grozin, "Sovyet geleneklerine göre cenaze komisyonu başkanlığını üstlenen kişinin cumhurbaşkanı seçilmesi gerekiyor" dedi.

Yurtdışındaki Türkmen muhaliflerin yurda dönüşlerinin de havaalanında tutuklanıp cezaevine gönderilmesiyle sonuçlanacağını kaydeden Grozin, Rusya Başbakanı Mihail Fradkov'un cenaze törenine gidecek olmasının, Rusya'nın Türkmenistan'daki durumu kontrol altında tutmaktaki kararlılığını ortaya koymakta olduğunu söyledi.

Türkmenistan'ın yurtdışındaki muhalif liderlerine seslenen Nazar Suyunov ise, "Lütfen birkaç gün sonra yurda döneceğiz gibi açıklamalardan kaçının. Çünkü böyle açıklamalar ülkedeki durumu gerginleştirmektedir. Biraz daha sabırlı olalım. İşbaşındaki yeni hükümetin, toplumsal mutabakatı sağlamakta başarılı olmak için sizi vatana davet edeceğine inanıyorum. Siyasi tutukluların da biran önce serbest bırakılması gerekiyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön