Türkmenler Irak'ta siyasi denklemden dışlanıyor

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi: -"Bağdat'taki çevreler, Irak'ta yeni hükümette halkımızın tanımadığı ve davamıza uzak kişilerin Türkmenleri temsil etmesini istiyor"

BAĞDAT (AA) – HAYDAR KARAALP – Irak Türkmen Cephesi (ITC), Bağdat'taki siyasi taraflarca Türkmen halkı ve davasından uzak kişilere hükümette görev verilmesinden endişe duyuyor.

Türkmenlerin meşru siyasi temsilcisi olarak bilinen ITC'nin Başkanı Erşet Salihi, Türkmenlere kabinede ve siyasi denklemde yer verilmemesiyle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Bağdat'taki iktidar çevrelerince Türkmen halkı nezdinde meşruiyeti ve tanınırlığı olmayan, Türkmen davasına uzak kişilere Türkmenler adına hükümette yer verilme çabasının olduğunu ve bundan endişe duyduklarını ifade eden Türkmen lider, "Irak'ta yeni hükümette Türkmenlere yer verilmek istenmiyor. Ancak Bağdat'taki çevreler, Irak'ta yeni hükümette halkımızın tanımadığı ve davamıza uzak kişilerin Türkmenleri temsil etmesini istiyor. Türkmen davası ve halkından uzak, sözde "bağımsız" bazı kişilere hükümette yer vermek istiyorlar." diye konuştu.

-2003 senaryosunun tekrarı

Erşet Salihi, "Bu senaryo, 2003 yılında kurulan geçici hükümet konseyinde de Irak Türkmen Cephesi dışlanıp dışarıdan bir kişi getirilerek denendi." diyerek, "Aynı oyun bugün de sahaya konulmak isteniyor. Cumhurbaşkanı Yardımcılığına da Türkmen partilerinin dışından birinin getirilmesi isteniyor. Bu göreve getirilecek kişi, Türkmen tarihi ve siyasi mücadelesini anlamaz ve Türkmen haklarını savunamazsa bundan bize bir fayda olmaz. Cumhurbaşkanı Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden, Maliye Bakanı Kürdistan Demokrat Partisi'nden ve Başbakan Şiilerdense neden Türkmen partilerden adaylar kabul edilmiyor?" şeklinde konuştu.

Hükümet kabinesinin geri kalan 8 bakanlığından birinin Türkmenlere verilmesi için ısrarcı olduklarını dile getiren Salihi, "Kabine ve Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevleri için sunduğumuz adayları kabul etmek istemiyorlar." ifadesini kullandı.

-Türkiye'ye çağrı

Salihi, Türkmenlerin Irak hükümet ve devlet kurumlarında temsil edilmesi için Türkiye'den daha fazla diplomatik çaba beklediklerini aktararak, "Türkiye'nin Irak hükümetiyle ilişkilerinin güçlü olmasını isteriz. Biz de bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi için köprü rolü görebiliriz. Türkiye'nin kalkınması, tüm Türkmenler ve Türk dünyası için onur kaynağıdır. Bu büyük devletin Irak Türkmenleri ve Türk dünyasından uzak kalmasını istemeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler