HABER

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Balkan Turnesi bugün başlıyor

TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov: - "Dil, din, ırk gözetmeksizin müziğin birleştirici etkisine bir kez daha şahit olacağız" - "TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Balkanlar'da yaşayan akraba, soydaş halkların yanı sıra Türk kültür ve sanatına ilgi duyan kişileri bir araya getirecek"

NAZLI YÜZBAŞIOĞLU- Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrasının Balkanlar turnesinin, Balkanlar'da yaşayan akraba, soydaş halkların yanı sıra Türk kültür ve sanatına ilgi duyan kişileri bir araya getireceğini vurgulayarak "Dil, din, ırk gözetmeksizin müziğin birleştirici etkisine bir kez daha şahit olacağız." dedi.

Kaseinov, TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrasının, TÜRKSOY'un 25. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle bugün Kosova'da verilecek konserle başlayacak "Balkanlar Turnesi"ni AA muhabirine değerlendirdi.

Türk dünyasının farklı ülkelerinden genç müzisyenlerin TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası çatısı altında bir araya geldiğine dikkati çeken Kaseinov, "Dil, din, ırk gözetmeksizin müziğin birleştirici etkisine bir kez daha şahit olacağız. TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Balkanlar'da yaşayan akraba, soydaş halkların yanı sıra Türk kültür ve sanatına ilgi duyan kişileri bir araya getirecek. Aynı çatı altında TÜRKSOY'un kuruluşunun 25. yıl dönümünü coşkuyla kutlayacağız." diye konuştu.

Kaseinov, orkestranın, kuruluşundan bu yana geçen 8 yılda Türk kültürünün ortak nağmelerini başarı ile icra ederek Türk dünyasının kültürel zenginliğinin dünyaya tanıtılmasında öncü rol üstlendiğini vurguladı.

Turneye, orkestranın Ankara'da yoğun bir çalışma programı ile hazırlandığını söyleyen Kaseinov, şunları kaydetti:

"Geçen yıl verdiğimiz konserlerin ardından bu yıl birçok davet aldık. Balkan coğrafyasına ikinci kez konuk olacağımız için çok heyecanlıyız. Bugüne dek konser verdiğimiz şehirlerde kendimizi evimizde gibi hissettik. Gördüğümüz yoğun ilgi üzerine bu yılki rotamıza yeni şehirler ekledik. Orkestramızdan yakın gelecekte dünya çapında tanınacak sanatçıların çıkacağına inanıyorum. Onların başarıları tüm Türk dünyası için gurur kaynağı olmaya devam edecek."

- Balkanlar Turnesi

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrasının Türk klasik müziğini Balkanlar'a tanıtmak için çıkacağı turne bugün ilk konseriyle Kosova'da başlayacak.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Türkmenistan'dan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası'na katılan genç sanatçılar, Balkanlar turnesi kapsamında 9 günde 6 konser verecek.

Orkestra, bugün ve yarın Kosova'da düzenlenecek "Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali" kapsamında Priştine ve Prizren'de düzenlenecek iki konserle turnesine başlayacak.

Bu kapsamda 30 Temmuz'da Karadağ'ın kültür başkenti Cetinje'de dünyaca ünlü Rus Kemancı Viktor Tretiakov'la aynı sahneyi paylaşacak genç yetenekler, 1 Ağustos'ta ise Mostarlı sanatseverlerle buluşacak.

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Balkan Turnesi, 3 Ağustos'ta Saraybosna Ordu Evi, 4 Ağustos'ta ise Zenica Halklar Tiyatrosu'nda verilecek konserlerle sona erecek.

- TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'nun girişimiyle 2010'da kurulan orkestra, TÜRKSOY üyesi ülkelerin konservatuvar öğrencisi genç sanatçılarından oluşuyor.

Her yıl TÜRKSOY'a üye ülke kültür bakanlıkları vasıtasıyla seçilen 17-25 yaş aralığındaki gençler TÜRKSOY'un organizasyonunda bir araya gelerek repertuvar çalışması yapıyor ve dünyanın farklı noktalarında konser veriyor.

Konserlerinde Türk bestekarlara ait eserlerin yanı sıra dünya klasiklerine de yer veren orkestra, kuruluşundan bu yana farklı sanatçılarla 11 kez toplandı, dünyanın önemli sanat merkezlerinde 50'nin üzerinde konserde sahne aldı.

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, 2011'de Türk devletlerinin bağımsızlıklarının 20. yıl dönümüne ithaf edilen ilk albümünü yayınladı. Orkestra, ikinci albümünü ise 2013 yılında TÜRKSOY'un kuruluşunun 20. yıl dönümüne ithafen ve üçüncü albümünü geçen yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ın bağımsızlığının 25. yıl dönümü vesilesiyle çıkardı.

Türkçe konuşan halkların müzik potansiyelinin evrensel klasik müzik diliyle yansıtılması ve Türk kültürü ile Türk klasik bestelerinin tanıtılması amacıyla faaliyet gösteren orkestra, bu yıl TÜRKSOY'un kuruluşunun 25. yıl dönümü vesilesiyle Balkan turnesine çıkıyor.

Kültür Bakanlığı'nın ve Yunus Emre Enstitüsü'nün (YEE) katkılarıyla düzenlenen Balkan turnesinde Azerbaycan'dan Mustafa Mehmandarov şef olarak yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön