HABER

TÜSİAD: Yüzde 7,5 büyüme çok daha zor olacak

Ankara -AA- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Önümüzdeki 6 yıllık dönemde ortalama yüzde 7,5 büyümek, geride bıraktığımız son 5 yıla oranla çok daha zor olacak" dedi.

TÜSİAD'ın "Türkiye Ekonomisi İçin Büyüme Stratejileri" başlıklı konferansında konuşan Yalçındağ, sürdürülebilir güçlü bir büyüme ile birlikte AB'ye tam üyeliğini "vazgeçilmez bir hedef" olarak gördüklerini söyledi.

Ekonomide son 5 yılda yaşanan olumlu gelişmelere de değinen Yalçındağ, "Ancak çoğu makro ekonomik alanda sağlanan bu başarılara rağmen işsizlik, yurt içi tasarruf açığı, bölgesel gelişim farklılıkları, kayıtdışı ekonomi, teknoloji ve inovasyonun yaygınlaştırılması gibi temel ekonomik alanlarda tıkanıklıklar ne yazık ki devam ediyor" dedi.

Bu tıkanıklıkların Türkiye'yi uluslararası rekabet arenasında öne çıkmaktan da alıkoyduğuna vurgu yapan Yalçındağ, 2007 yılı itibariyle Türkiye'nin 55 ülke içinde 48. sırada yer aldığını ifade etti.Yalçındağ, çok daha yakın rekabet içinde olduğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerindeki 34 ülke arasında ise ancak 31. sırada yer aldığına işaret ederek, "Bu rakamlar bize gelişmiş ekonomiler arasına girme sürecini başlattığımızı ancak devam ettirmede aynı oranda başarılı
olamadığımızı göstermektedir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön