HABER

Tütün, kalp krizi riskini artırıyor

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Recep Demirbağ, tüm tütün çeşitlerini kullanmanın ya da kullanılan ortamda bulunmanın kalp krizi riskini arttırdığını bildirdi.

Tütün, kalp krizi riskini artırıyor

Bölge halkında son yıllarda kalp krizi oranının her geçen gün yükseldiğine dikkat çeken Doç. Dr. Demirbağ, "Günde 8-10 taneden fazla sigara içmek kalp krizi geçirme riskini 3 kat arttırıyor. Az sigara içenlerdeyse sigarayı bıraktıktan sonraki 3-5 yıl sonunda risk katsayısı kalmıyor. Daha fazla içenlerdeyse sigarayı bıraktıktan 20 yıl sonra bile risk yüzde 22 daha fazla. Sigarayı bırakmış yada hiç sigara içmemiş fakat sigara içilen ortamlarda bulunan kişilerin de kalp krizi geçirme risklerinin arttığı araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Yine tütün çiğnemekte kalp krizi riskini 2 kat arttırıyor" dedi.

KAÇAK TÜTÜNLER BÜYÜK TEHLİKE

Bölgede ilgi gören kaçak tütünlerin de tehlikeli olduğunu kaydeden Demirbağ, "Genelde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde vatandaşların kaçak tütün olarak bilinen sarma tütünleri filtresiz kullanmaları onların sağlığını daha çok tehlikeye atıyor. Bir de bu sarma sigaraların iftardan sonra gündüzün payını geceden çıkartmak için üst üste içilmesi kişinin hayatını daha çok riske atıyor" diye konuştu.

(İHA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler