Tüzmen: Enflasyonda ciddi yanılmamız oldu

Ankara - AA- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, enflasyon rakamında ciddi bir yanılma olduğunun ortada olduğunu ifade ederek, "Çünkü geçen sene hedeflenenden yaklaşık yüzde 100'e yakın bir sapma var. Şimdi alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi gerekiyor" dedi.

"Enflasyon beklenenden yüksek çıktı. Hükümet ek bir tedbir düşünüyor mu?" sorusu üzerine Tüzmen, "Arkadaşlar bu konuda ellerinden gelen çalışmaları yapıyorlar. Ama enflasyon rakamında ciddi bir yanılmamız olduğu ortada. Çünkü geçen sene hedeflenenden yaklaşık yüzde 100'e yakın bir sapma var" dedi.

"Bu sapma büyük bir sapma" diyen Tüzmen, enflasyonu aşağı çekmek, enflasyonu yüzde 4-5'ler seviyesine çekmek için Türkiye'nin rekabetçiliğinden çok ödün verdiklerini kaydetti. Tüzmen, şunları söyledi:

"Dikkat ederseniz, sadece kurla enflasyonu aşağı çekme politikası izlendi. Kurun yukarıya doğru hareketlenmesi... Türk lirasına aşırı değerlenme imkanı verildi. Doların son derece düşük değerde seyretmesi, enflasyonun aşağı çekilmesinde esas araç olarak kullanıldı. Şimdi bu tedbirlerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Şu anda, bu kadar ödün vermemize rağmen, ithalatı bu kadar artıran, ithalat patlamasını yaratan, ciddi bir şekilde dışarıdan ara malı girişini sağlayan, kendi ara malımızı kullanmak yerine bunu dışarıdan Türkiye'ye getirmemizi ve bu şekilde ancak bunları sanayide kullanarak ihracat yapmamızı sağlayan, hep Türk Lirasının aşırı değerli olmasıydı.
Açıkçası, tamamıyla enflasyonun aşağı doğru çekilmesiyle ilgili kullanılan araçlar, bu şekilde bir aşırı değerliliği sağladı. Açıkçası, şu anda enflasyonda yüzde 100'e yakın bir yanılgının büyük bir yanılgı olduğunu düşünüyorum. Tabi bu, bugünlük bir şey değil. Bunun geçen dönemde hazırlanan bir altyapısı var. Bu konuda sorumlu arkadaşlarımız herhalde gereken açıklamaları yapacaktır diye düşünüyorum. Ama bizim elde ettiğimiz sonuç nedir? Sonuç; doğru ihracat artışımızı sürdürüyoruz
ama büyük de bir ithalat artışı var. Hep eleştiri alıyoruz, görüyorsunuz."