HABER

Tüzmen, İstanbul'da gümrükleri denetledi

İSTANBUL (İHA) - Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl içinde gümrüklerde 'akıllı kart' sistemine geçileceğini ve gümrüklerde para sirkülasyonunun olmayacağını söyledi.

Devlet Bakanı Tüzmen, İstanbul'daki gümrük müdürlüklerinde incelemelerde bulundu. İlk olarak Atatürk Havalimanı Gümrük Müdürlüğü'ne gelen Bakan Tüzmen, burada gümrük komisyoncularının ve müşavirlerinin sorunlarını dinledi. Çalışanların ücretli otopark ve bilgisayar yazıcısı sıkıntılarını aktardıkları Bakan Tüzmen, bu sorunlarla yakından ilgileneceği sözünü verdi.

Depremde hasar gördüğü için yeni binada çalışamayan gümrük görevlilerine, depreme dayanıklı hale getirilen yeni binaya çok yakında geçileceğini söyledi. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, son günlerde rüşvet iddialarının gündemde olduğu gümrük kapılarında para sirkülasyonunu bitirmek için akıllı kart sistemine geçeceklerini kaydederek, "Bu yıl içinde akıllı kart sistemine geçeceğiz. Gümrükte para sirkülasyonu olmayacak. Herkes elektronik kartıyla gelecek, bu kartla işlemlerini gerçekleştirecekler. Ödemelerini bu kartla yapacaklar" dedi.

Bakanın bu açıklaması üzerine bir gümrük komisyoncusunun, "Biz burada alnımızın teriyle helal ekmeğimizi kazanıyoruz. Burada hiçbir usulsüzlük yok" demesi üzerine ise Bakan Tüzmen, "Sıkıntı burada yok; ama başka yerlerde var. Gümrükler suçlanıyor. Müşavirler ve komisyoncular da bundan etkileniyor. Gümrükler suçlanınca hepimiz suçlanıyoruz. Burası düzgün olabilir; ama düzgün olmayan yerleri de düzelteceğiz" şeklinde yanıt verdi.

Tüzmen, yine bu yıl içinde gümrükleri yüzde 100 otomasyona geçmiş hale getireceklerini ifade ederek, "Burada bütün ihracat işlemlerini bir gün içinde gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin 190 milyar dolar dış ticaret hacmine gelmesinin sebebi buralarda çalışan isimsiz kahramanlardır. Biz de mevzuatı değiştirdik, birtakım sistemleri değiştirdik. Artık işlemler elektronik ortamlarda yapılabiliyor. Amacımız bütün ihracat işlemlerini 2007'de 4 saate indirmek" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön