HABER

Tüzmen'den AB'ye anlamlı mesaj

Tüzmen'den AB'ye anlamlı mesaj

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Fransa'nın tanınmış yayın organı Le Monde'un çizeri Jean Plantu'nun kendisine hediye ettiği AB'nin Türkiye politikasını eleştiren karikatürünü Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndaki makamına astı.

TÜSİAD'ın Avrupa'da düzenlediği Türk Haftası kapsamında Türk karikatürist Piyale Madra ve Fransız çizer Jean Plantu'nun ortak sergisini bir süre önce açan Bakan Tüzmen, AB'ye farklı bir üslupta mesaj yollamaya hazırlanıyor. Açılışını yaptığı sergide Plantu tarafından kendisine hediye edilen Türk taraftarı karikatürü bizzat kendisi makamına asan Tüzmen, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'yi temsil eden bir kişinin, AB bayrağındaki daire şeklinde dizilmiş yıldızları temsil eden art arda sıralanmış kapılardan geçtiği karikatürün Türkiye-AB ilişkilerini çok güzel bir biçimde anlattığını söyledi. Karikatürü ilk olarak üniversite öğrencisi Aybüke Tüzmen'in odasına astığını belirten Tüzmen, ailesinin uyarısı üzerine çizimi makamına asmaya karar verdiğini söyledi. Tüzmen karikatürün, kendisini ziyarete gelen yabancı temsilcilere, bir Avrupalı çizerin gözü ile AB-Türkiye ilişkilerini anlatacağını sözlerine ekledi.

Bu arada, Fransa'da Türkiye hayranı olarak kabul edilen Plantu'nun siyah-beyaz olarak hazırladığı karikatürde tek renkli obje olarak Türk bayrağı çizilmiş. Elinde Türk bayrağı şeklinde bir çanta taşıyan bir kişi, AB bayrağındaki daire şeklinde dizilmiş yıldızları temsil eden ve üzerinde yıldız bulunan kapılardan geçiyor. Türkiye'yi temsil eden kişi, kapıdan geçtikten bir süre sonra açtığı kapı yeniden kapanıyor ve kısır döngü bu şekilde sürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön