HABER

Tüzmen'den Serdengeçti'ye sert eleştiri

Tüzmen'den Serdengeçti'ye sert eleştiri

ANKARA (İHA) - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "İhracattaki asıl sorun kurdan değil yapısal sorunlardan kaynaklanıyor" diyen Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'ye sert bir dille cevap verdi. Tüzmen, "Oturup da böyle bilimsel çalışma yapmadan, okuyup işleri iyice öğrenmeden kimse fazla ahkam kesmesin" tepkisini gösterdi. Bakan olduktan sonra bürokratlara cevap verme adetinin olmadığına işaret eden Tüzmen, "Onlara bürokrat arkadaşlarım ve sivil toplum örgütleri başkanları gerekli cevapları veriyor" dedi.

Devlet Bakanı Tüzmen, Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu ile birlikte "Türk Eximbank Faaliyetleri ve 2006 Yılı Stratejileri" konulu bir basın toplantısı düzenledi. Tüzmen, Eximbank Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın yurtdışına kaçırılması olayı hakkında sorgulanan Fikret Bircan'ın bir süre önce İstanbul Gümrükler Başmüdür Yardımcılığı görevine getirilmesine ilişkin bir soru üzerine Tüzmen, Bircan hakkında yıllarda önce bir dava açıldığını ancak beraat kararı verildiğini hatırlattı.

Söz konusu kişinin 1984 yılında Türk Ceza Kanunu'nun 296. maddesi uyarınca "görevi ihmal" suçundan gözaltına alındığını, o tarihte bakanlık görevinden uzaklaştırıldığını anlatan Tüzmen, Bircan'ın 1985 yılında beraat ettiğini, 1986 yılında da göreve iade edildiğini bildirdi. Bakan Tüzmen, Bircan'ın atamasında herhangi bir sıkıntı olmadığını, Personel Dairesi'nin atamalardan önce kanuni engel olup olmadığını araştırdığını söyledi. "Hakkında beraat kararı verilip, göreve iade edilen bir kişinin sorgulanmasını anlayamıyorum doğrusu" diyen Tüzmen, hukuka aykırı bir durum olmadığını, isteyenlerin ayrıntılı bilgiyi Personel Dairesi'nden alabileceğini açıkladı.

Bakan Tüzmen, bir gazetecinin sorusu üzerine 'İhracattaki asıl sorun kurdan değil yapısal sorunlardan kaynaklanıyor' diyen Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'ye sert cevap verdi. Bakan olduktan sonra bürokratlara cevap verme adetinin olmadığını belirten Tüzmen, "Onlara bürokrat arkadaşlarım ve sivil toplum örgütleri başkanları gerekli cevapları veriyor" diye konuştu.

Burada yapılan çalışmaların Türk Lirası'nın her yüzde 10 değer kazanmasının ithalatta 5 milyar dolar ekstra fatura çıkardığına dikkati çeken Tüzmen, bunun bilimsel bir gerçek olduğunu kaydetti. Tüzmen, Serdengeçti'ye tepkisini şöyle dile getirdi:

"Yüzde 45 artan aşırı değerli Türk Lirası, üç sene boyunca biz bu koşullarda ihracatı arttırmaya çalışıyoruz. Bugünkü maliyetler ve bu aşırı kur ortamında ihracat başarısı sağlandı. Ben ihracatçılara bunun için azap askeri diyorum. Gerçekten azap askerleri. Çin gibi ülkeler ihracatlarını arttırmak için para birimlerini aşırı değerlendirmediler. Çin'in, Güney Kore'nin ihracatının altında bu yatıyor. Uzak Asya ülkelerinin ihracat stratejisinin arkasında kur yatmaktadır. Bu yaklaşık 30 yıllık Uzak Asya'nın ve kurun nasıl dış ticaret aracı olarak kullanıldığını çok iyi analiz etmek lazım. Yani oturup da böyle hani bilimsel çalışma yapmadan, okuyup işleri iyice öğrenmeden bence kimse fazla da ahkam kesmesin."

Tüzmen bir gazetecinin Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti'nin "Aşırı değerli Türk Lirası enflasyonu olumsuz etkiliyor" yönündeki sözlerini de değerlendirerek, bunun enflasyonla bir alakasının olmadığını söyledi. Dolar kurunun 1 milyon 600 binlerde tutulması halinde enflasyonun yüzde 1 olacağını vurgulayan Tüzmen, "Deneme yanılma metodu en tehlikeli metottur. Bir de iniş çıkışlar çok zararlı. İleriyi görerek hareket etmek lazım. Çok daha iyi imkanlar var. Niye ıskalıyoruz. Aklın yolu budur. Kimseye bunu anlatamadım" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler