UAEK'te İran tartışması

Viyana - AA- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulunun Viyana'da dün başlayan olağan toplantısı bugün de devam ediyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a karşı üçüncü yaptırım kararını dün onaylamasının ardından, İran'ın nükleer programına ilişkin tartışmalar Viyana'daki UAEK yönetim kurulu toplantısında da yoğunluk kazandı. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerle ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin üçüncü yaptırım kararına destek amacıyla UAEK yönetim kuruluna yeni bir karar tasarısı sunmaya hazırlanıyor.

AB ve ABD'nin ortaklaşa sunmak istedikleri tasarıda, BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı yeni kararın desteklendiği vurgulanırken, İran'ın UAEK ile şeffaf işbirliği yapması ve nükleer tesislerinin tümünde ani denetimleri öngören Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasının (NPT) ek protokolünü onaylaması talep ediliyor.
AB ve ABD heyet başkanları, sunacakları karar tasarısına taraftar bulabilmek için kurum üyesi 35 ülkenin heyet başkanları nezdinde yoğun kulis faaliyetlerini bugün de sürdürdü.AB üyesi ülkelerin tasarı üzerinde son çalışmayı yapmak üzere dün akşam saatlerinde "özel bir toplantı için" bir araya geldiklerini belirten diplomatik kaynaklar, "toplantıya ABD'nin davet edilmesine karşın Rusya heyet başkanının davet edilmemesi nedeniyle Rusya'nın yeni karar tasarısına tepki gösterdiğini" söylediler.

ABD heyeti başkanı büyükelçi Gregory Schulte, Rusya'nın endişelerini gidermek için bugünkü toplantı öncesi Rusya Federasyonu'nun UAEK daimi temsilcisi büyükelçi Grigory Berdennikov ile uzun süre görüştüğü gözlendi.

Rusya heyetinin başkanı büyükelçi Berdennikov, dün akşam yaptığı açıklamada, AB ve ABD'nin Moskova'ya önceden bilgi vermeden yeni bir karar tasarısı hazırlamasına tepkisini, "bundan üzüntü duyduk" sözleriyle dile getirmişti.

AB ve ABD'nin İran'a karşı yönetim kuruluna sunacakları karar tasarısı metni üzerinde görüşmeye devam ettiklerini kaydeden diplomatik kaynaklar, yönetim kurulu üyesi bağlantısız ülkelerin "İran'dan yana tavır alarak, yeni karar tasarısına destek vermek istemediklerini" belirtiyorlar. AB ve ABD'nin İran'a yönelik yeni karar tasarısını, toplantının bugün öğleden sonra veya yarın sabah oturumunda sunmaları bekleniyor.Kurumun Viyana'daki merkezinde dün başlayan UAEK yönetim kurulu olağan
toplantısına yarın da devam edileceği bildirildi.