ÜAK: Laik rejim tehdit altında

ANTALYA (İHA) - Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Türkiye'de laik rejimin tehdit altında olduğunu ileri sürerek, "Dünya demokrasilerinde her ülke kendi rejimini korumak için kendi anayasalarında, yasalarında benzer önlemlerini almıştır, benzer işlemlerde yapmıştır" dedi.
Prof. Dr. Akaydın, Antalya Kaleiçi Rotary Kulübü tarafından Cam Piramit'te açılan 8. Akdeniz Uluslararası Yükseköğretim Tanıtım Fuarını gezdi. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Akaydın, AK Partiye açılan kapatma davasını değerlendirdi. Demokrasilerde partilere kapatma davası açmanın son derece üzücü olduğunu belirten Akaydın, "Bir siyasi partinin kapatılması için dava açılması üzücüdür. Ama dünya demokrasilerinde her ülke kendi rejimini korumak için kendi anayasalarında, yasalarında benzer önlemlerini almıştır, benzer işlemlerde yapmıştır. Türkiye'de laik rejimin tehdit altında olduğu, değiştirilmekte olduğu, bir karşı devrimin var olduğu somut bir gerçek. Ben bunu son iki ayda özel misyonum gereği Üniversitelerarası Kurul Başkanı olarak dile getirdim. Böyle bir durum ortaya çıktığı zaman da elbette ki bunun en önemli makamı olan Yargıtay Başsavcısı bunun gereğini yapacaktır. Böyle bir faaliyette bulunması Başsavcı adına övünülecek bir şeydir. Böyle bir olayın Türkiye'de yaşatılması üzücüdür. Ben siyasilerin bundan sonra çok daha özenli davranmaları gerektiğini düşünüyorum. Oy toplamak için Türk halkını son derece yumuşak karınlı kabul edilebilecek bazı ülke değerlerini tahrik etmeme gerektiği inancındayım. Herkes bundan ders çıkartması lazım, toplumu germemesi lazım, Yargıtay Başsavcısını da çok yakışıksız üsluplarla incitmemeleri lazım. Hukuka saygısı olan bir ülke aynı zamanda demokrasiye, cumhuriyete saygısı olan ülke demektir. Bu saygıyı koruma görevi önce siyaset adamalarına aittir" dedi.

Siyasilerin yargıya müdahale etmesini çok yanlış bulduğunu ifade eden Akaydın, "Herkesin bir gün o yargıya ihtiyacı olacaktır. Tabii ki yargıyı zaman zaman eleştirebilirsiniz. Ama saygıyı korumak zorundasınız. Toplumun saygısını korumak zorundasınız. Bu da en çok devlet adamlarına düşer" diye konuştu.
Parti kapatmayı zorlaştırıcı çalışmalar olduğunun hatırlatılması üzerine Akaydın, böyle bir sürecin içine girdikten sonra yapılacak hamlelerin, gene hukuka karşı bir incitme çabası olarak değerlendirilebileceğini kaydetti.