ÜAK toplandı

Antalya - AA- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, "Özellikle laik Türkiye Cumhuriyeti'ni son derece tehdit eden ve üniversiteleri de yakından ilgilendiren basitçe, 'türbana özgürlük' diye isimlendirilen hareketli bir süreç yaşıyoruz" dedi.

167. Üniversitelerarası Kurul toplantısı, Akdeniz Üniversitesi Konferans Salonu'nda başladı. Toplantının açılışında konuşan ÜAK Başkanı Akaydın, Türkiye'nin son 1,5 ayda oldukça hareketli gündem yaşadığını ve bu gündemin üniversiteleri yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Akaydın, basının, kendi ağızlarından çıkacak sözlere odaklandığını belirterek, şöyle konuştu:

"Özellikle laik Türkiye Cumhuriyeti'ni son derece tehdit eden ve üniversiteleri de yakından ilgilendiren, basitçe 'türbana özgürlük' diye isimlendirilen hareketli bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte, özellikle üniversiteleri ilgilendirdiği için, büyük baskılar görmelerine ve bazı özel tehditler görmelerine rağmen, bu salonu bizimle paylaşan tüm
Üniversiteler arası Kurul üyeleri son derece onurlu, dik bir duruş, Cumhuriyetçi, Atatürkçü bir duruş sergilemişlerdir. Hiç bir baskıya da boyun eğmemişlerdir. Kendilerine basının önünde en kalbi teşekkürlerimi iletmek istiyorum."

Prof. Dr. Akaydın, son günlerde yaşadıkları baskının, sadece türbana endeksli olmadığını savunarak, üniversitelere YÖK Genel Kurulu'ndan geçmeksizin, 15, 18 ve 22 Şubatta, üç genelge gönderildiğini söyledi.Bu genelgelerin öğretim üyesi kadrolarına atanmaları durduğunu anlatan Prof. Akaydın, "Sadece, bu boyutu bile hukuka ve insan haklarına aykırıdır. Genelgenin diğer bölümleri, öğrenci yetiştirmek için şiddetle ihtiyaç duyduğumuz öğretim görevlisi, okutman, uzman, araştırma
görevlisi gibi kadroların ilan sürecini iptal etmiştir" dedi.

Lara'da kaldıkları otelden, üç otobüsle kampüse gelen rektörleri, toplantı salonu önünde Antalyalı sivil toplum örgütü üyeleri ellerinde bayraklar ve sloganlarla karşıladı, bazı vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

Sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin desteği üzerine, yanındakilere "ağlamak istedim" diyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Akaydın, daha sonra salondan çıkarak, vatandaşlara, "Rektör arkadaşlarım, acayip duygulandılar. Antalya farklı bir şehir. Çok farklısınız" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler