UBER geriliminde yeni perde! O sözler taksicileri birbirine düşürdü

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki eylemde yaptığı açıklamalarla tartışma konusu oldu. Aksu’ya tepki gösteren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Eski Başkanı Yahya Uğur ise 'Tehdit etmek gerçekten büyük cahillik, kendini bilmezlik' diye konuştu.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, tehdit içeren açıklamalarının tepki görmesi üzerine bugün farklı bir dille konuştu.

Aksu, "Orada kullandığım ifade şu; Avrupa ülkelerinde UBER’e karşı ticari taksiler eylem yaptı ve eylemi bazı konularda şiddete dönüştürdüler. Biz İstanbul’da, İstanbul taksicileri olarak eyleme karşıyız. Biz şiddete, baskıya karşıyız. Kesinlikle bunları tasvip etmiyoruz ve yapmalarına da müsaade etmeyiz" dedi. Eyüp Aksu, "Fakat ekmeğimiz ve emeğimiz için elimizden gelen hukuksal mücadelemizi sonuna kadar veririz ve siyasi görüşmelerimizi her türlü yaparız" diye konuştu.

"Ekmeğimiz ve emeğimiz için elimizden gelen mücadeleyi yapacağız’ ifadesini kullandım" diyen Aksu, "İstanbul taksicileri gece, gündüz hizmet verirler. Kimsenin burnunun dahi kanamasına vesile olmazlar. Şiddeti, kaba kuvveti kesinlikle tasvip etmiyoruz. Bunların yapılmasına da oda başkanı olarak kesinlikle müsaade etmem" şeklinde konuştu

"TAKSİDEN DAHA GÜVENLİ BİR TAŞIMA ARACI YOKTUR"

Eyüp Aksu, UBER’e neden karşı olduklarını ise şöyle açıkladı: UBER dediğimiz Amerika menşeli bir komisyon firması. Özel araçlarla, 100 bin liralık araçlarla taksicilik yapan, şehir içi grup yolcu taşımacılığı turizm belgesini kullanıp, suistimal eden, taksicilik yapan bir korsan taşımacılık. 10553 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 1986 yılında devletimize paramızı ödedik. Biz bu taksileri devletimizden satın aldık. İstanbul’da şehir içi taksi taşımacılığı T plakalı tahditli araçlara aittir. Ama bu UBER komisyonculuk yaparken yolcuyla korsan taksiciyi buluşturuyor, aradan komisyonu alıyor, yüzde 20’sini kesip Hollanda’ya parayı aktarıyor. Bunlar korsan taşımacıdır. Bizim seslenişimizin sebebi ekmeğimiz yok oluyor, işlerimiz düştü, mağduruz. Biz bu plakaları çok zor şartlarda aldık, sermayemiz, her şeyimiz bu. Kimsenin ekmeğinde gözümüz yok. Ama kimsenin de bizim ekmeğimizde gözünün olmaması lazım

Aksu, "Taksiden daha güvenli bir taşıma aracı yoktur. UBER sistemine kayıt olmayın, kimlik bilgileriniz ve kredi kartı bilgileriniz yurt dışına aktarılıyor. Bu bir tehlikedir. Bunu göz önüne alın. Eğer bizim taksicilerden şikayetiniz olursa İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nı arayın. Biz o şikayetleri değerlendiririz. Gereken cezayı uygularız. İstanbul’da taksicilik hizmetini taksiciden başkası veremez. En güvenli taşıma taksilerdir" dedi.

"TAKSİCİLERİN YÜZDE 90’I BU AÇIKLAMAYI TASVİP ETMEYECEKLERDİR"

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası eski Başkanı Yahya Uğur, Aksu’nun açıklamalarına tepki gösterdi.

"Haklıyken haksız duruma düştük" diyen Yahya Uğur, " Maalesef tartışma başka yerlere kaydı. İstanbul’da 17 bin 395 taksi var. UBER sadece taksicileri tehdit etmiyor. Aynı zamanda devletin koyduğu kanunları da tehdit ederek içeri girmeye çalışıyor. İstanbul’daki taksicilerin yüzde 90’ı bu açıklamayı tasvip etmeyeceklerdir. İstanbul’daki taksiciler vandal değildir. Yakıp, yıkmak, hele böyle tehdit etmek bunlar hiç taksiciye mahsus konular değildir. Gerçekten taksiciler mağdur olmuştur. Haklıyken, haksız duruma düştük. Şu anda UBER’in reklamı yapılıyor" dedi.

Uğur da UBER’e karşı olduklarını tekrarlarken, UBER yasa dışıdır, mevcut kanunlarla, devletin, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin hiçbir kurumunun izin vermediği bir kuruluştur" diye konuştu. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 63 yorum
Uberi bilmeyenler için özetleyim. Uygulamayı cep tel. yüklüyorsunuz. Nereden nereye gideceğinizi yazıyorsunuz teklifler hemen geliyor. Biriyle anlaşıyorsun ödemesini hemen yapıyorsun tanımlı kartından. sarı taksinin yarısına üçte bir fiyatına gideceğin yere gidiyorsun. Şöförede ödemesi gereken tutarı uber firması ödüyor. Bu sarı taksi soygunu bitsin artık !.. İlgi sıfır kısa mesafe ezikliği ayrı bir dert küfür eder gibi bakıyorlar ....vs
@ginsan_1985 ayrıca vergide ödeme yapıldığı anda kesilip devlete aktarılıyor. sarı taksiler vergi ödemiyor bile birde çıkmışlar biz vergi ödedik diyorlar hayır aksine vergi kaçırıyorlar!!!
Yamyamlar. İnsanları kendinizden nefret ettirdiniz şimdide tehditle tekel olmaya devam etmek istiyorsunuz. Böyle yapacağınıza kendinize çeki düzen verip insanları kazanmalısınız. Yoksa işiniz yaş.
Size turist avında başarılar! Biz UBER ile mutluyuz. Trafik canavarları sizi
@xceyt İstanbula geldiğimde hiç bu kadar rahat yolculuk edeceğimi düşünmüyordun :D Gerçekten çok iyi bir hizmet Uber
Rekabet iyidir. Tekelleşmek zararlıdır. Rekabetten kalite doğar, ucuzluk doğar ve vatandaş kazanır. Ülke kazanır. Sarı ticari taksiler de olsun uber de olsun. Uber'e taksicilik izni verilsin. Böylece birbiriyle rekabet ederler ve müşterilere daha iyi ve daha ucuz hizmet sunarlar. Ticari taksi plakası fahiş rakamlardan normal rakamlara düşer. Plaka rantı yiyenler çalışmaya başlarlar. Plakacılık değil, adam gibi taksicilik yapılır.
bu olaydan anladığım taksi sahipleri plaka parası derdine düşmüş uberde vergi verdiğine göre yine bir rant kavgası
Bırakın bu işleri aksaraydan yenikapı feribot iskelesine gitmek için taksicilerin ayaklarının altını öpmen lazım ki götürsün adamlar müşteri seçiyor nasıl geçirsem diye düşünüyor! ! (istisnalar hariç )
len bi kendinizi düzeltin sonra sağa sola çatın, çıkarınız çarkınız bozulunca zırıl zırılsınız... büyükşehir taksicileri kepaze işler yapıyor yıllardır, beter olun
Havalimanı tarlabası taksım besıktas kapalıçarşı aksaray marmaray otogardakı taksıleri önce hızaya getırın 50 tl 50 dolardan aşşagı hareket etmıyorlar indi bindi 10 tl olmuş taksıcı hala yolcu begenmıyor bu hale gelmesının sebebi denetimsizlık ve plakanın birkac kişinin tekelınde olması önce taksıcı kendıne cekı duzen versın sonra korsanla uberle ugrassın
Çevir kazı da yanmasın emiii :)
Aracına , hakkı olmamasına rağmen çakar siren taktırıp vatandaştan üstün konuma geçen milli eğitim müdürüne ceza kesen polisin haberini ne zaman yapacaksınız acaba sosyal medya yıkılıyor. Habercilik haksızlığa uğrayanın sesini duyurmayacaksa ne işe yarar.
bu ülkede herkes magdur
En güzel yorum bu ülkede herkes mağdur. Taksici mağdur otobüscü mağdur minibüscü mağdur atanamayan öğretmen mağdur.... Mağdurumda mağdurum
Bu ticarilere hiç acımıyorum zerre kadar..Hele hele İstanbuldakilere
UBER son yıllarda başımıza gelen en güzel şeydir + parasını sonuna kadar hakeden, 10 numara hizmet veren tek firma diye düşünüyorum. Başka işini hakkıyla yapan parasını hakeden bir tane firma söyleyin bana.
Tehdit ederken kime güveniyor bilin bakalım?
Oh olsun size taksiciler yolmadığınız kalmadı ülkede, kısa mesafede azılı düşman muamelesi yapıyordunuz size müstehak bunlar. Allahın adaleti işte gün geldi devran döndü şimdi ağlayın.
Adam alenen Devleti tehdit ediyor Savcılar nerede?
yağmurda almaz para üstü vermez yol uzatır uber güzel konforlu ve rahat iyiki uber var
Bu başkan hala görevindemi?Söylediği sözler için bir soruşturma yokmu?Yani söyledikleri doğrumu bulunuyor?
taksicilere çok iyi oluyor hatta varsa bir baba yigit bunları trafikten bile men edin. ne kadar cahil adam varsa taksici kural kaide bilmezler trafik onlar için hiç önemli degil .trafikte yan yana gidersin seni sıkıştırır önüne arabayı kırar bir şey dediginde eline hemen levyeyi kapıp çıkar küfürüde cabası bunlara hiç acımıyorum daha beter olsunlar yaşasın uber bundan böyle yayan giderim genede taksiye binmem. çünkü bunlar 5 lira için dahi adamı öldürürler bu pislikler.
Çözüm UBER değil taksicilerin kendilerini çağa uygun hale getirmesi. Bu şekilde konuşan bir başkanla da bunun olması zor görünüyor. İnşallah bir çözüm bulunur da hem insanlar ekmeğinden olmaz hem de hizmet kalitesi artar...
yankesıcılerın hepsi taksici olmuş yagmur yağsa taksi yok trafik var diyip musterı secerler plakalar tıcarete dokulmus plaka sahıplerı oturdukları yerden para kazanırlar her meslekte oldugu gıbı bundada rekabet olmassa kalıte olmaz hızmet olmaz taksıcılerın tekelınden alıp baska fırmalarda olursa kalıte ve hızmet artıcaktır taksiye bınmekten nefret edıyorum ıyıkı varsın uber
Ulen her gün yüzer yüzer geberseler tüh dersem ..!
TÜRKİYEDE HİÇ BİR ŞEY TEK EL DEĞİLDİR... KENDİNİ TEK EL ZANNEDENLER VAR.. İYİ O ZAMAN. BAKKAL VARKEN MARKETLER AÇILDI...... HEPSİ KAPANSIN.. YOK ÖYLE.. İYİ HİZMET..UCUZ TARİFE.. TAKSİCİLER.E..100 -200 TL VERMEYE .. GELMEZ.. PARA ÜSTÜ.. SAHTE ÇIKIYOR.. 100 KİŞİDE.. EN AZ 10 KALPAZAN ÇIKYOR..
uber sizden daha ucuza taşıyor naberrrr..
Laflara bak. Kredi karti bilgileri yurtdisina gidiyormus. Sanki dunyadaki kredi karti sistemi bizim. Visa, maestro dedigin zaten amerikadan hizmet veriyor. Senin kredi kartinin numarasini bile onlar belirliyor. Taksi en guvenlisiymis. Ulan gidecekse kart bilgim gitsin canimdan kiymetlimi!
unutmadık havaalanı patlamalarında vatandaşa minimum100$ dan başlayan fiyat çektiğinizi bakın bakalım halktan kimse var mı yanınızda
Sıra UBER dolmuşlarda. Hadi bakalım bekliyoruz.
pazar günü istanbulda arkadaşım gültepe semtinde benim dükanın önünde 4 tane taksi durdurdu kimi güzargahı kimş kimi trafik var diye gitmedi oda uber cagırdı bindi gitti sonuna kadar uberi destekliyoz ellerinden gelse onların istedigi yere götürecekler cogu taksici ..
UBERCİYIZ BİZZZZZ
ÜBER ÇOK GÜZEL AMERİKA ALMANYA BEN ANLAMAM HİZMETE BAKARIM BİZİM SARI TAKSİLER BİNMEDEN SORAR NEREYE DİYE BEGENMESSE ALMAZ PARAM LA TAKSİYE BİNERKEN KORKUYOM ŞÖFÖR BİŞEYMİ DİYECEK DİYE KEŞKE ÜBER VEYA YANINDA BİR İKİ FİRMADA OLSA REKABET OLUR
Bu Dengesiz adamın açıklamasından sonra Türkiye'de UBER indirme sayısı 5 e katlandı. Kendi ayağınıza sıktınız
Dinsizin hakkından imansız gelirmiş.
yok diyor adamlar,istanbulun haracını biz yeriz,başkanda gaza gelmiş tehdite başlamış hemde tv de.vay ülkem vay,vay hükümetim vay bir taksici esnafına söz geçiremez olmuş.taksiler sarı uberide kırmızı yapın yanınada muber firmasını kurun oda yeşil olsun.plaka ticareti sıfırlansın.ne la bu adamın 50 tane plakası var ,10 dönüm bostan yan gel yat osman. vay vay vay ülkem.
insanları dolandırken turist avlarken hersey guzeldi degilmi daha 1 hafta once marmaraydan taksiye cocuklarimla bindim mesafe 10 civari oldugu icin sofor kabul etmedi inmek zorunda kaldim ayni anda uberden arac cagirdim 2dk icerisinde geldi huzurlu birsekilde yoluma gittim bu sekilde davrandiginiz icin inadina uber en azindan taksiciler gibi hepsi degil fakat buyuk bir kismi sabikali insanlar 1 aracta 1 kayit var 4 kisi ayri calistiriyor uberde calidan kayitli duzgun temiz insanlar ekmeginde kisiler cakallarla bir ilgisi yok devletede vergilerini oduyorlar
uber iyidir herkes telefonuna yüklesin gittiğin yer fiatı ile garantisis ile mükemmel
iyiki uber var
Yamyamlar. İnsanları kendinizden nefret ettirdiniz şimdide tehditle tekel olmaya devam etmek istiyorsunuz. Böyle yapacağınıza kendinize çeki düzen verip insanları kazanmalısınız. Yoksa işiniz yaş.
İş işten geçti artık. Onu hanzoluk yaparken düşünecektiniz. İstisnaları ayrı tutuyorum tabi. Ama 10 taksiciden 8'i böyle. İnsanlar hem daha ucuza hem ne ödeyeceğini baştan bilerek hem de lüks hizmet alıyor uber ile. Yani lafın kısası innovasyon yoksa ömür kısa olur bu devirde
UBER MUBER hikaye. Uberi durdurursun,Muber çıkar. Bu tür teşebbüsleri önlemenin tek yolu,ülke genelinde plaka tahdidi uygulamasını kaldırmaktır. Ben zaten şu plaka tahdidi olayının hangi mantıkla, kimi korumak maksadıyla alındığını anlayabilmiş değilim. Bir defa bu, rekabet kanununa aykırı.Adam kasap yanına kasap dükkanı açıyor tahdit yok, market yanına market açıyor, tahdit yok, sınırlama yok, sadece taksicileri korumak adına tahdit var. Bu adamların özellikleri ne? Kaldırın plaka tahdidini, serbest piyasa ekonomisinin uygulanmadığı tek sektör bu Türkiye'de. İnanın başka hiç bir sektörde yok.
ya ne salak bi ülkeyiz ya uber olan başka bir ülkede böyle bir eylem yapılmışmı merak ediyorum.arapları beğenmezsiniz ama arabistanda bile medenice kullanılıyor.teknolojiye açık değiliz kafa olark neye açıksınız allah aşkına!taksilerde geçen gördüm ubere benzer birşey yürürlüğe girecekmiş navigasyonlu km hesabı yapan birşey ancak uber gb müşteride kendi telefonunda gmrecekmi gittiiği yeri ve km yi sdc takside görürse o da ve yeni bir uyanıklık bulunmazsa eğer...vs vs vs
Diğer Haberler