HABER

Uçak 1 korsan tarafından kaçırılmış

Roma - İtalyan güvenlik birimleri ise uçağı kaçıran korsanların sayısının başlangıçtaki bilgilerin tersine 2 değil, 1 olduğunu açıkladı.

Olayın sıcaklığını koruduğu dakikalarda İtalyan ve Türk yetkililer, uçağın 2 kişi tarafından kaçırıldığını açıklamıştı.

İtalyan haber ajansı ANSA, polis kaynaklarına dayanarak verdiği haberinde, uçak Brindisi'ye inmeden önce ve indikten sonra korsanların 2 kişi olduğunun ifade edildiğini, ancak olayın sona ermesinin ve polisin uçağa binmesinin ardından kaçırma eyleminin 1 kişi tarafından düzenlendiğinin anlaşıldığını bildirdi.

Türk vatandaşı olan korsanın, siyah pantolonlu, üzerinde bordo renkli bir yazı bulunan bir kazak giydiği ve 30 yaşında olduğu bilgisine yer verildi.

Türkiye mahreçli bilgilerde ise uçağı kaçıran kişinin ismi Hakan Ekinci olarak belirtildi.

İtalyan ajanslarındaki haberlerde, uçağı kaçıran Ekinci'nin vicdani redçi bir Katolik olduğu, ağustos ayında Papa 16. Benediktus'a yazdığı mektupta Hıristiyan biri olarak Müslüman bir orduya hizmet etmek istemediğini kaydettiği, Papa'dan yardım talebinde bulunduğu belirtildi.

Ekinci'nin, İtalyan yetkililerden siyasi iltica isteminde bulunduğu da kaydedildi.

Eylemin olaysız sona ermesinin ardından, yolcular da uçakta yaklaşık 3 saatlik bir bekleyişten sonra tahliye edildi.

Havalimanındaki dinlenme salonuna alınan yolcuların, 3-4 saat sonra aynı uçakla İstanbul'a gönderilmeleri bekleniyor.

İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema da hava korsanının teslim olmasının ardından yaptığı açıklamada, "Olay herkesi nefes nefese bıraktı ama tatlıya bağlanarak sonuçlandı. Bu tür olaylar hep kaygı yaratıyor. Ama bu olayların neden kaynaklandığını anlamak gerekiyor" dedi.

Muhalefet de, hükümeti uçak kaçırılma olayıyla ilgili parlamentoya bilgi vermeye çağırdı.

Öte yandan Hakan Ekinci'nin, "sahte kimlik kullanmak ve dolandırıcılık", "Pasaport Kanunu'na muhalefet" suçlarından poliste kaydının bulunduğu belirlendi.

Bankadan dolandırıcılık olayına karıştığı iddiasıyla bir süre cezaevinde kaldığı öğrenilen zanlının, aynı zamanda "asker kaçağı" olarak da arandığı bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön