HABER

Uçak kazalarının çoğu insan hatasından

ANKARA (ANKA) - Uçak Mühendislerinin de mesleki örgütü konumunda olan Makine Mühendisleri Odası'nın Başkanı Emin Koramaz, uçak kazalarının tasarım hatasından sabotaja, kötü hava koşullarından kuş çarpmasına kadar birçok nedeni olduğunu belirtti. Koramaz, kazalarda yüzde 55'le en fazla hatanın ise uçuş ekibinde olduğunu söyledi.

Uçak Mühendisleri'nin de meslek odası konumundaki Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz'ın ANKA'ya verdiği bilgilere göre, kayıtlara geçen ilk uçak kazası Orville Wright tarafından kullanılan Wright Uçağı ile 17 Eylül 1908'de meydana geldi. Motor pervanelerinin birisinin kırılması sonucu kontrolden çıkarak düşen uçakta bir kişi öldü bir kişi de ağır yaralandı. Bu tarihten bu yana alınan birçok önleme ve teknolojik ilerlemelere karşın uçak kazalarında binlerce kişinin yaşamını yitirmesinin önüne geçilemedi.

-İZ BIRAKAN KAZALAR-

-1947'de Amerika'da, United Airlines'e ait Douglas DC-6 tipi uçak, yakıt transfer ünitesindeki tasarım hatası nedeniyle düştü. Kazada, 53 kişi yaşamını yitirdi.
-1960'da Hindistan'da, Northwest Orient Airlines'e ait Lockheed 188A Electra tipi uçağın rezonansa girerek kanadının kopması nedeniyle düşmesi sonucu 63 kişi öldü.
-1970'de Kanada'da, Air Canada'ya ait McDonnell Douglas DC-8-63 tipi uçağın motorunun arızalanması nedeniyle meydana gelen kazada 109 kişi hayatını kaybetti.
-1976'da Türk Hava Yollarına ait Boeing 727 TJ-JBH tipi uçak Isparta üzerinde yere çakıldı. Kazada 154 kişi öldü.
-Tarihin en büyük uçak kazalarından biri de 1974 yılında gerçekleşti. Türk Hava Yolları'na ait McDonnell Douglas DC-10-10 tipi uçak, arka kargo kapısı kilit mekanizmadaki bir hatadan dolayı basınç kaybı nedeniyle yere çakıldı. Fransa üzerinde meydana gelen kazada 346 kişi yaşamını yitirdi.
-1982'de Aeroflot'a ait Ilyushin IL-62M tipi uçak, motor yangın uyarı sisteminin yanlış alarm vermesiyle motorların durması nedeniyle yere çakıldı. Moskova üzerinde gerçekleşen kazanın bilançosu ise 90 ölü.

EN RİSKLİ UÇAK CONCORDE

Koramaz'ın verdiği bilgilere göre karıştıkları kazalar incelendiğinde en riskli uçak ise uçuşları iptal edilen Concorde. Kaza riski en yüksek olan uçaklar listesinde Concorde'u McDonnell Douglas MD-11, Embraer 110 Bandeirante ve Fokker F-28 izliyor.

KAZALARIN ÇOĞU İNİŞLERDE
Kazaların ancak yüzde 10'u uçuş sırasında meydana gelirken yüzde 90'ı ise iniş sırasında oluyor. Uçak kazalarının; uçuş ekibi hatasından tasarım hatasına, sabotajdan kötü hava koşullarına, kuş çarpmasından uçak kaçırılmasına kadar pek çok nedeni olmasına karşın kazaların yüzde 55'i uçuş ekibinin hatalarından kaynaklanıyor. Uçuş ekibini, yüzde 17 ile uçak hatası, yüzde 13 ile hava koşulları, yüzde 7 ile diğer nedenler, yüzde 5 ile hava alanı ve hava trafik kontrolü ve yüzde 3 ile bakım hataları izliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön