HABER

Uçan Kale için Türkiye'den fazla para istendi

İngiliz gazetelerine göre, Airbus’un ana şirketi olan EADS, üretilecek uçakları satın alacak ülkelerden ek 5.3 milyar euro kaynağını talep ediyor.

LONDRA(ANKA) – “Uçan kale” olarak adlandırılan, Avrupa’nın en büyük savunma projesi olan askeri nakliye uçağı A400M yapımcısı EADS şirketinin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 7 ortak ülkeden toplam 5.3 milyar euro tutarında ek kaynak istediği bildirilirken, bunun yüzde 25’lik bir fiyat artışı anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Maliyetleri ile ilgili olarak yaşanan gerginliklerin ardından Avrupa’nın en büyük savunma projesi olan A400M nakliye uçağı yapımcısı, savunma ve uzay sanayi şirketi EADS’nin talep ettiği artışın yapılmaması halinde projeden vazgeçmekle tehdit ettiği bildirildi.

İngiliz gazetelerine göre, Airbus’un ana şirketi olan EADS, üretilecek uçakları satın alacak ülkelerden ek 5.3 milyar euro kaynağını talep ediyor. The Times gazetesi, “Yedi alıcı olan İngiltere, Fransa, İspanya, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Türkiye, toplam 180 uçak için sipariş verdi ancak gecikmelerin nedeniyle EADS tarafından ek 5.3 milyar euroyu sağlamaları istendi” diye yazdı.

The Times, ek katkı konusunda ilgili ülkelerle devam eden müzakerelerin, alıcı ülkelerin değişen önceliklerin nedeniyle daha karmaşık bir hale geldiğini belirttiği haberinde EADS’nin sabrının taşımakta olduğunu ve EADS Ceo’su Thomas Enders’in Airbus yöneticileriyle bir görüşmesinde “artık programın başarıyla tamamlanabileceğine inanmadığını”, son verilmesi için hazırlıklarına başlandığını söylediğini aktardı.

“Paris ve Berlin, A400M kavgasını yatıştırmaya çalışıyor” diyen Financial Times gazetesi ise, Airbus’un tahminlerine göre halen üç yılı aşkın bir gecikmesi olan programın, mevcut duruma göre, bütçesini 11 milyar euro aşarak 31 milyar euroya mal olacağına işaret ederken, yedi ortak ülkeden 5.3 milyar euro anlamına gelen yüzde 25’lik bir fiyat artışı talep ettiğini yazdı.

Geri Dön