HABER

Üçlü zirve yapılıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül himayesinde İstanbul'da dördüncüsü gerçekleşen ''Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi'' devam ediyor.

İSTANBUL (A.A) - Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2007 yılında ilki düzenlenen üçlü zirvelerin dördüncüsünde, ülkeler arasındaki ilişkilere eğitim alanında yeni bir pencere açıldı. Toplantının öne çıkan en önemli gündem maddesi ''eğitim'', özellikle ''kızların eğitimi'' oldu.

İki yıllık bu süreçte Pakistan ve Afganistan arası liderlik ilişkilerinde kaydedilen gelişmeye dikkat çekilirken, ikili görüşmelerde Afganistan'ın sorunlarına Afganlar tarafından çözüm bulunması ve dış yardımların da buna kanalize olmasını içeren ''Afgan sahiplenmesinin'' önemine işaret edildi.

Askeri, güvenlik ve istihbarat, ekonomi, eğitim ve kültür gibi pek çok alanda işbirliği konularının ele alındığı zirve kapsamında gerçekleşen Cumhurbaşkanı Gül ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari görüşmesinde, İslamabad-Tahran-İstanbul demiryolu projesinin geliştirilmesi konusunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Pakistan Cumhurbaşkanlığı başkanlığındaki heyete bir sunum yaptı.

Ülkeler arasında güvenin tesisi, ekonomi ve güvenlik ve istikrar konularının önceki üç zirveye damgasını vurduğuna işaret edilerek, bu zirvede ise bütün konuların ön plana çıktığı dile getirildi.

Süreç kapsamında Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında eğitim alanında ortak bir bildiriye imza atıldı. Böylece, ülkeler arası ilişkilere eğitim anlamında yeni bir pencere açıldı.

-''AFGAN SAHİPLENMESİ''-

Ülkeler arasında eğitim alanındaki işbirliği kapsamında ''Türkiye'nin Afganistan'da İmam Hatip Lisesi açacağı'' yönünde basında yer alan haberlere ilişkin, bu konunun üçlü iş birliği içerisinde zikredilmediği, ancak her konunun ele alındığı öğrenildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin ''Taliban militanları ile barış yolunda mesafe alabilmek için açıklayacağı yol haritasında militanlara ekonomik teşvik ve uygun koruma'' planlarına ilişkin olarak Türkiye'nin yaklaşımının ''Afgan sahiplenmesi'', Afgan halkının güçlü bir yönetime sahip olması yönünde olduğuna, Karzai'nin koyduğu hedeflerle uluslararası toplumun desteğini kazandığına işaret edildi.

Türkiye'nin, eğitimin her alanında olduğu gibi Afganistan'da asker ve polislerin eğitimine verdiği desteğin devam edeceği, ancak muharip güç gönderilmesinin söz konusu olmadığı vurgulandı. Ayrıca Pakistan'ın Türkiye için çok önemli bir ülke olduğu, ülkenin terörle mücadelesinde Türkiye ile sarsılmaz bir dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

Süreçte somut gelişmelerin kaydedildiği alanlar arasında eğitim, ulaştırma, ekonomi alanları ile askeri ve istihbarata ilişkin konular yer alıyor.

-KARZAİ-ZERDARİ GÖRÜŞMESİ-

Verilen bilgiye göre, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, bugün gayri resmi olarak bir araya geldi. Görüşme, Türkiye tarafından organize edilmezken, iki ülke heyetleri de karşılıklı olarak görüşüyor.

Zirve kapsamında, üst düzey askeri memurların üçlü toplantısı, istihbarat servislerinin üçlü toplantısı ve askeri memurlar ve istihbarat memurlarının katılımıyla dışişleri bakanlarının toplantısı da yapıldı.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari'nin katılımıyla başlayan ''Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi''nde, Cumhurbaşkanlarının konuşmasının ardından, askeri ve istihbarat alanlarında sunum yapılacak.

Öte yandan, yarın gerçekleşecek ''Asya'nın Kalbinde Dostluk ve İşbirliği için İstanbul Zirvesi''ne ise İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile Tacikistan, Çin, Kırgızistan ve diğer ülkelerin dışişleri bakanlarının katılması, İngiltere Dışişleri Bakanı David Milliband'in ise gözlemci olarak yer alması bekleniyor.

Geri Dön