HABER

UEA, Türkiye’nin petrol stoku için ne dedi?

Türkiye’nin petrol stokunun, Ekim ayı verilerine göre, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (UEA) “90 günlük net ithalat” kuralının altına inerek “88 günlük” düzeyinde bulunduğu öne sürüldü.

Ancak UEA acil politika dairesi başkanı Aad van Bohemen, bu konuyu Türkiye ile görüştüklerini, Türkiye’nin de Kasım verilerinin stokun yeniden UEA kuralına uygun hale geldiğini göstermesini beklediklerini belirtti. Türkiye’nin ise, durumu petrol sevkiyatındaki gecikmelere bağladığı bildirildi.

ABD’nin borsa ve finansal çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal’ın yer verdiği Paris kaynaklı haberde “Bir UEA yetkilisi Salı günü Türkiye’nin, Ekim ayında Uluslararası Enerji Ajansı’nın belirlediği gerekli petrol stok miktarının altına indiğini ancak ülkenin, Kasım ayı verilerinin, stok düzeyinin kurala uygun hale döndüğünü göstermesini beklediğini söyledi” denildi. Haberde şöyle devam edildi:

“UEA’nın Ekim ayına ilişkin verilerine göre, Türkiye’nin stokları, ancak 88 günlük net ithalatı karşılamayı yetiyor, bu da örgütün, üyelerinden bulundurmasını gerektirdiği 90 günlük düzeyinin altında.”

-“VERİLER AÇIKLANMAYA BAŞLAMASINDAN SONRA BİR İLK”-

Haberde UEA acil politika dairesi başkanı Aad van Bohemen’in bu konudaki değerlendirmeleri aktarılırken Bohemen’in, “Türkiye’nin 90-günlük düzeyine inmiş olması, UEA’nın, bu yöndeki verileri açıklamaya başladığı geçen yılın başlarından bu yana bu türden ilk olay olduğu” sözlerine de dikkat çekilerek şöyle devam edildi:

“Ancak, van Bohemen, UEA ve Türkiye yetkililerinin konuyu görüştüklerini ve ülkenin, Kasım verilerinin yeniden 90 günlük kuralına uygun bir düzeye dönüldüğünü göstereceğini beklediğini söyledi.”

-“BİR DEFALIK DÜŞÜŞ SORUN DEĞİL, DAHA SIK OLURSA KAYGILANIRIZ”-

Van Bohemen de, UEA üyesi bir ülkenin stoklarının örgüt tarafından belirlenen düzeyin altına düştüğünde “bu ülke ile konuşuruz” dedi. Buna karşın, bir defalık düşünün, büyük bir sorun olmadığını da ifade eden van Bohemen, “Eğer bunun daha sık meydana gelirse o zaman elbette ki endişeleniriz” şeklinde konuştu.

Bu arada, van Bohemen, Ekim’de yaşanan düşüş sorulduğunda Türkiye’nin “petrol sevkiyatındaki gecikmelere işaret ettiği”ni de söyledi.

ANKA

Geri Dön