SPOR

CANLI

UEFA'dan flaş şike açıklamsı

UEFA Asbaşkanı ve İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Abete: "Yargıtay'ın şike davası ile ilgili verdiği kararı UEFA'nın son toplantısında ele aldık" dedi

UEFA'dan flaş şike açıklamsı

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Asbaşkanı ve İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Başkanı Giancarlo Abete, Yargıtay'ın "şike davası" ile ilgili verdiği kararı, UEFA'nın son toplantısında ele aldıklarını söyledi.

İtalya'da futbol başta olmak üzere spor müsabakalarında şiddetin önlenmesi ve taraftarlarla iletişimin kuvvetlendirilmesini ele alan "Gioco di squadra (Takım oyunu)" etkinliğine katılan Abete, açıklamalarda bulundu.

UEFA tarafından 2 sezon Avrupa kupalarından men edilen Fenerbahçe'nin, Yargıtay'ın verdiği son karar doğrultusunda yeniden ceza alıp almayacağı sorusuna Abete, "UEFA'nın sorumluluğu kendi organize ettiği şampiyonalar ve etkinlikler içindir. Bu sorun, UEFA'nın merkezinde yapılan son toplantıda ele alındı. UEFA, özerk federasyonun karar ve değerlendirmelerine maksimum saygı duyuyor. Fakat uluslararası boyutta yarışmalarda bir etki söz konusu olursa, tabii ki üzerine düşen görevi yapar” yanıtını verdi.

Ek ceza gerekip gerekmeyeceği konusunda değerlendirmenin ilgili kurumlar tarafından yapılacağının altını çizen Abete, Türkiye'de adaletle ilintili ortaya çıkan bu özel durumda, adli yargı ile spor organları arasında farklılık olduğunu kaydetti.

ŞİDDET OLAYLARI

Giancarlo Abete, Türkiye'de şiddet olayları nedeniyle başvurulan "deplasman yasağı" uygulaması ile ilgili düşünceleri ise şöyle açıkladı:

"Art niyetli insanlar, spor müsabakalarını sansasyon yaratmak için kullanıyor. Taşkınlık yapmalarının arkasındaki neden tüm iletişim kanallarının takip ettiği spor müsabakaları gibi ortamlarda, statlarda çıkarılan olayların anında yankı buluyor olması. Spor müsabakalarında toplumun dikkatini çekmek daha kolay oluyor. Bu sadece futbolun sorunu değil, genel bir problem. Bunun eğitimi aile, okul ve sosyal çevreden başlıyor. Bu sorunu sadece futbolun çözmesi beklenemez."

UEFA Asbaşkanı, statların daha güvenli olması ve temiz futbol oynanması için kurallara saygılı olmak, taraftarlarla iş birliğini güçlendirmek ve eğitici etkinliklerde bulunmak gerektiğini dile getirdi.

"Standartlara uygun statlar, maça gidecek taraftar için kapsamlı eğitim ve diyalog imkanı olmalı" diyen Abete, sözlerini, "Güvenli ve keyifli maç izlemek için, olay çıkartacak, huzur bozacak kişileri uzak tutmalı. Kendi emelleri için statları mesken tutan insanlar bu alanlardan temizlenmeli. Karışık bir iş ama yapılabilir" şeklinde tamamladı.

Hajrovic'in büyük isyanı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
lazsporun hayelleri suya düştü çok yazık..unutmayın güç eşittir fenerbahçedir ve fenerbahçe türkiyenin en büyük sivil toplum örgütüdür.ve iddaa ediyorum 15 20 yıl içerisinde dünyanın gelirler ve mali açıdan en büyük 3 kulübünden biri olacaktır.
fenerin gecü edirneye kadar.ondan sonra göt verrler
BENİM ŞU HABERDEN OKUDUĞUM VE ANLSADIĞIM FENERBAHÇEYE İLAVE CEZA VERİLSİBN DER GİBİ HİSSETTİM AMA BİZİM LE UĞRAŞAN KÖPEKLER GÖRECEKLER VERİLEN CEZADA İPTALL EDİLİRSE ŞOK OLMAYIN
iyi de, yargıtayın kararı resmen açıklanmadı daha. bunlar neyi görüştü ki :) polis tapelerinden ceza verirsen böyle olur.
Takım
O
Av
P
Geri Dön