Uğur Dündar'a Binali Yıldırım'a hakaretten ceza!

Gazeteci Uğur Dündar hakkında 2014 yılında yazdığı bir köşe yazısında AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada verilen 11 ay 20 günlük hapis cezası, kitap okuma yaptırımına çevrildi.

Uğur Dündar'a Binali Yıldırım'a hakaretten ceza!

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Uğur Dündar katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Söz verilen Dündar'ın avukatları, müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Uğur Dündar'ı üzerine atılı "hakaret" suçunu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanık Dündar daha önceden kasıtlı suçtan mahkum olduğu için hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına yer olmadığına hükmetti.

Sanık Dündar'ın yaşı, kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu ile yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığı dikkate alan mahkeme, Dündar'a verilen hapis cezasını Türk Ceza Kanunu'nun "Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar" başlıklı 50. maddesine göre seçenek yaptırıma çevirdi.

Bu kapsamda, Dündar, mahkum olduğu cezanın yarısı kadar olan 5 ay 25 gün süreyle haftada en az 2 saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde "şerefe karşı suçlar" ile ilgili makale, tez ve kitap okuyacak.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Uğur Dündar'ın 5 Nisan 2014 tarihinde Sözcü gazetesinde yazdığı bir köşe yazısında, Binali Yıldırım'a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 9 Ekim 2015'te görülen davada Uğur Dündar "hakaret" suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Yerel mahkeme kararının ilgili Yargıtay dairesince bozulması üzerine, dava Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanmıştı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
kitap okumak akpartlilere ceza olur sadece. bütün akpartililer kitap okuma cezası alsa akpartiye oy veren kalmaz
Sen Kuran'ı bi okusan yazdığın yorumun ne kadar kul hakkına girdiğini bilirdin. Sen yılmaz ozdil soner yalcin uydurma hikayelerini okuya okuya zararlı organizmadan farkın kalmamış.
helal be dostum.. S 400 attin resmen
@cakmak_yildiray_1977 siz bu kafada insanlari kendinizden kücük cahil gibi görmeye devam ettiginiz sürece iktidar olmayacaksiniz.. bi siz okuorsunuz bi siz bilgilisiniz zaten.. en ufak bir siyasi konuda 2 ezber kelime kurup ardini dolduramayaysiniz ama cahil hep karsinizdakiler he :D
@toprak3380 yalan ve doğruyu ayırt edemeyenlerin KUR AN ı okumasının anlamı yoktur. ha birde arapça okuyorsa vay haline.
gerçekten iyimiş
@cakmak_yildiray_1977 dedin ve sen de kul hakkına girdin!
@cakmak_yildiray_1977 evet tek okuyan sizlersiniz
@toprak3380 sen bi kur-an'ı kerim'in Türkçe mealini bi oku...eminim şimdiye kadar okumamışındır. sen ilk evvel dinini anlayabileceğin dilden oku. Ama, objektif olarak okuman gerek! Mesela, yeni bir din öğreniyormuşun gibi kendini şartlandır ve öyle oku. Bilgi sahibi olmadan fikir sahipliğine soyunmuştun! Kolay gelsin!
@cakmak_yildiray_1977 helal
@cakmak_yildiray_1977 ne oldu gercekler zorunami gitti
yıllarca bunun gibi adamlar haberleriyle ülkenin gündemini değiştirdi yön verdi! bazı haberleri daha dün gibi aklımda bu adamı sorgulasalar neler neler çıkar kimbilir....
kitap okumak bir yaptırım mıdır???
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler