HABER

Uğur Mumcu ölümünün 16. yılında anılıyor

Uğur Mumcu ölümünün 16. yılında anılıyor

ANKARA (ANKA) – Aracına konulan bombanın patlaması sonucu 24 Ocak 1993'te yaşamını yitiren Araştırmacı-Gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 16. yılında anılıyor.

Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı (um:ag) tarafından "16. Adalet ve Demokrasi Haftası" adıyla düzenlenen anma törenlerinin ilki, Batıkent Uğur Mumcu Parkı'nda düzenlendi. Uğur Mumcu'yu anma etkinlikleri, burada bulunan Mumcu Anıtı'na çelenk koyma töreni ile başladı. Usta gazetecinin onlarca seveni ve okurları parkın etrafında toplandı.

Ellerinde Mumcu'nun fotoğraflarını ve Cumhuriyet Gazetesi'ni tutan, vatandaşlar hep bir ağızdan "Ankara'nın taşına bak" başta olmak üzere türküler söylediler.
Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Ardından, Mumcu anıtına kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk konuldu. CHP Yenimahalle ilçesi eski Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Bilgilisoy, burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Türkiye'nin uygulanan yanlış ekonomik politikalarla derin bir ekonomik krizin içine sürüklendiğini belirterek, "Yoksulluk, işsizlik toplumu ağır bir kıskaç altına almıştır. Yoksulluk başta Ankara Anakent Belediyesi olmak üzere, yerel yönetimlerden başlayıp devletin diğer kurumlarında kol gezmektedir. Ancak Cumhuriyetçi güçlerin birlikteliği ve seferberliği tüm zorlukların üstesinden gelecektir" dedi.

Öte yandan küçük bir kız çocuğunun da anıta konan Mumcu'nun fotoğrafını sevmesi, orada bulunanları duygulandırdı. Buradaki törenin ardından Uğur Mumcu'nun evinin olduğu "Uğur Mumcu Sokağı"na geçildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön