HABER

Ukrayna Türk işadamlarını bekliyor

KOCAELİ (İHA) - Gebze Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD), Türk Standartları Entitüsü Çayırova Kampüsü'nde Ukrayna'yı Gebzeli işadamlarına tanıttı. Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz, Ukrayna'nın önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu, aynı zamanda bu ülkeye otomobil yan sanayi konusunda yatırım yapılabileceğini söyledi.

GESİAD tarafından TSE Çayırova Kampüsü'nde düzenlenen ülke tanıtım toplantısına, Gebze Kaymakamı Yıldırım Uçar, Ukrayna Büyükelçisi Dr. Igor Dolgov, Büyükelçi Danışmanı Valerii Khrupa, Ticaret ve Ekonomi Birim Başkanı Mikhailo Musienko, Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Ruslan Demchenko, Ticaret ve Ekonomi Birim Başkan Vekili Anotoliy Podkorito, Ticaret ve Ekonomi Birimi Uzmanı İhor Reshetilov, Gebze Ticaret Odası Başkanı İbrahim Başaran ile GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Demir ve çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.

Ukrayna'nın tanıtıldığı slayt gösterisinin ardından toplantının açılış konuşmasını yapan GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Demir, "Ülkemizin yeni hükümetle, yeni bir döneme girdiği bugünlerde, artık topyekün kalkınma zamanı gelmiştir. GESİAD olarak komşu ülkeler ile ilişkilerin geliştirilmesine önem veriyoruz" dedi.

Büyükelçi Danışmanı Valerii Khrupa ise Ukrayna'nın Türkiye ile olan ilişkisinin hızla geliştiğine dikkat çekerek, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde (MAM) halen iki ülkenin ortak bir laboratuarda çeşitli çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Ticaret ve Ekonomi Birim Başkanı Mikhailo Musienko da Ukrayna'nın dış ticaretinin 38 milyar dolara ulaştığını kaydederek, bu ihracatın yüzde 33'ünü demir çelik, yüzde 13.5'ini tarım, yüzde 12.6'sını madencilik, yüzde 10'unu makine sanayi, yüzde 8'ini kimya endüstrisi ve yüzde 3.4'ünü de lokomotif, gemi ve küçük sanayinin oluşturduğunu ifade etti.

Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz ise iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine değinerek, ilişkilerin bir dengeye oturmasını beklediklerini söyledi. Ukrayna'nın Türkiye ile olan ilişkilerinde en büyük avantajının 50 milyonluk nüfusu ve ulaşım kolaylığı olduğunun da altını çizen Gömdeniz, "Ukrayna'nın çok önemli bir turizm potansiyeli var. Otomobil yan sanayi konusunda yatırım yapılabilir. Ukrayna açısından Türkiye de çok önemli bir pazar. Bir de çok önemli bir tarım potansiyeli mevcut. Ukrayna dünyanın en verimli toprağına sahip üçüncü ülke konumunda" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Ukrayna heyetine GESİAD tarafından birer teşekkür plaketi verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön