HABER

Ukraynalı gazetecinin ölüm emrini içişleri bakanı vermiş

Ukrayna'da başsavcılık büyük siyasi çalkantıya yol açan muhalif gazeteci cinayetinde ölüm emrini eski içişleri bakanının verdiğini belirtti.

Ukraynalı gazetecinin ölüm emrini içişleri bakanı vermiş

Ukrayna'da başsavcılık büyük siyasi çalkantıya yol açan muhalif gazeteci cinayetinde ölüm emrini eski içişleri bakanının verdiğini belirtti.

Georgiy Gongadze'nin 2000 yılındaki ölümü ardından başlayan olaylar 'Turuncu Devrim' ile sonuçlanmıştı.

Savcılığın suçladığı dönemin İçişleri Bakanı Yuri Kravçenko, 2005 yılında cinayet davası ile ilgili olarak mahkemede ifade vermeden iki saat önce ölü bulunmuştu.

Kaybolduktan iki hafta sonra bir ormanda ölü bulunan Gongadze, internet üzerinden yayımlanan Ukrayna Gerçeği (Ukrainskaya Pravda) gazetesinin kurucularındandı ve Ukrayna'da yaşanan üst düzey yolsuzluklar hakkında yaptığı haberlerle biliniyordu. Gongadze'nin ölümünden hemen sonra muhalefet lideri tarafından kamuyla paylaşılan teypler ise eski Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma'yı Gongadze'ye dair, "Gürcistan'a geri gitmeli," "onu Çeçenlere vermek lazım" ve "susturulmalı" derken kaydediyordu.

İktidarı Gongadze suikastıyla sarsılan Kuçma ise kasetlerin en tartışmalı yerlerinin montaj olduğunu iddia etmiş ve Gongadze'nin gazeteciliğinden rahatsız olsa da, hiçbir zaman öldürülmesini istemeyeceğini belirtmişti. Öldürülen gazetecinin on yıl süren davasında verilen ön kararın Ukrayna'da gazetecilik ve ifade özgürlüğü için nasıl bir anlam taşıyabileceğini BBC'den Rostyslav Khotin anlatıyor. Rostyslav Khotin: Olayların başlangıcı, Eylül 2000'de gazeteci Georgiy Gongadze'nin kaybolması. Hemen sonrasında yayımlanan kasetler sayesinde İçişleri Bakanlığı'nın Gongadze'nin kaybolmasıyla bağlantısı olduğunu başından beri biliyoruz.

Bu kasetlerde, Cumhurbaşkanlığı makamında, Gongadze'nin ismi verilerek yaptığı haberler tartışılıyor. Tartışmalarda son derece etkili eski İçişleri bakanı Yuri Kravçenko da mevcut. 2005'te ise Kravçenko, intihar olup olmadığı hala tartışılan bir biçimde hayatını kaybetti.

Bütün bu yıllar boyunca soruşturma çok yavaş ilerledi, cinayet emrini kimin verdiği ve kimin yerine getirdiği üzerine tartışmalar devam ediyordu. Fakat bu yavaşlığa rağmen gelişmeler de vardı, örneğin cinayeti İçişleri Bakanlığı yetkilileri adına gerçekleştiren polisler tutuklandı. Turuncu Devrim dolayısıyla bazı şeyler mümkün oldu. Yıllar sonra ise İçişleri Bakanlığı'ndan general Alexei Pukaç gözaltına alındı.

Pukaç'ın cinayetin düzenleyicisi olduğunu söylemek mümkün. Ancak cinayet emrini kimin verdiği asıl sorusu cevapsızdı. Şimdi ise soruşturma sona ermekte ve öğrendiğimiz kadarıyla bir ön karar verildi. Bu da, eski İçişleri Bakanı Yuri Kravçenko'nun cinayet emrini verdiği. Eğer soruşturma sona erer ve böyle bir karar çıkarsa, Ukrayna'da adalet için çok önemli bir adım atılmış olur.

Faillerin cezalandırılacağı umudu Elif Kalaycıoğlu: Gongadze kararı çok konuşuluyor, ancak Ukrayna'da tehtid alan ya da hayatını kaybeden başka gazeteciler de oldu. Gongadze kararının Ukrayna'da gazetecilerin özgürlüğü ve güvenliğine nasıl bir etkisi olabilir? Khotin: Gongazde'ninki en çok bilinen dava ancak kaybolan ya da öldürülen başka bir çok Ukraynalı gazeteci var. Ukrayna'da gazeteci olmanın böyle trajik bir kaderi var. Turuncu Devrim biraz nefes alma imkanı sağladı ancak Ukraynalı bir çok gazeteci başka ülkelere yerleşti, bazıları da mevcut nefret ortamı ve tehtidler dolayısıyla kendilerini sansürledi.

Bu davanın çözülmesi, Ukrayna'daki gazeteciler için suçun cezasız kalmayacağına dair bir umut doğuracak. Gazetecilerin öldürülmesi emrini veren, bu cinayetleri organize eden ve gerçekleştiren suçlular ceza almış olacak.

Aile karara şüpheyle yaklaşıyor BBC: Ancak demin belirttiğiniz gibi, bu davada asıl suçlu bulunan Kravçenko şüpheli bir ölüm sonucu artık hayatta değil. Bu kararın anlamını etkileyecek mi? Khotin: Başından beri bu ölümün intihar olup olmadığına dair ciddi şüpheler var. Bazıları Kravçenko'nun çok güçlü biri olduğunu ve eski Cumhurbaşkanı Kuçma ile çok yakın ilişkiler içerisinde olduğunu söylüyor. Başka bazı gözlemcilere göre ise Kravçenko iyi bir insandı ve şimdi suçlu olarak gösteriliyor. Bütün suçun artık kendini savunamayacak, ölmüş birine yüklendiği yönünde eleştiriler var.

Gongadze'nin annesi şimdiden karara şüpheyle yaklaştığını açıkladı. Ona göre tabi ki Kravçenko suçlanacaktı, çünkü o artık hayatta değil. Ama gerçeğin ne olduğunu bulmak mahkemelerin görevi. Umalım ki Ukrayna demokratik bir ülke olsun, her şey kanunlara göre yapılsın ve adelet yerine bulsun.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön