HABER

"Ulaşım çözülmezse depremde megamezar olur"

İSTANBUL (İHA) - Mimar kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, ulaşımın çözülememesi halinde İstanbul'un depremde 'megamezar' olacağını söyledi.

Hergün yaklaşık 600 yeni aracın trafiğe çıktığına dikkat çeken Alp, "Boğaziçi Köprü kapasiteleri saturasyonda, konstruksiyon yoruldu, yollar delik deşik, ulaşım felç. Şehir sürekli genişletiliyor. Köprülerde bekleme nedeniyle yakıt israfı yılda 400 milyon dolara dayandı, kent genelinde kayıp 1 milyar dolar. Mesai, amortisman ve ikincil kayıpları eklersek İstanbul hem eziyet çekiyor, hem her yıl yaklaşık 3 milyar doları sokağa atıyor" dedi.

Depremde bu ulaşım sistemiyle İstanbul'a haftalarca girilip çıkılamayacağını kaydeden Alp, "Yıkıntıdan kurtulan açlık, susuzluk, kan kaybından ölür. Kent bir 'Megamezar' olur" dedi.

İstanbul'da ulaşım sorununu çözmek için 3 büyük projenin yeterli olacağını belirten Alp, "Bunlar, Kuşakyol + Raylı Üçgen + Transit Geçiş" dedi.
Alp, projeleriyle ilgili olarak şunları kaydetti: "Birçok çağdaş şehirde olan bizde yok. Araçlar kenti dönemiyor. Yollar Gebze'den gelip Trakya'ya gidiyor. İnşa halindeki tüpgeçiş İstanbul adayı olarak lanse ettiğim bir projeydi. Proje çok amaçlı bir tüptü, araçlar ve raylı sistemi taşıyordu. Ancak araç geçişi kaldırıldı. Temeli atılırken 10 köprüye bedel dendi. Ertesi gün 3. ve 4 köprü senaryoları başladı. O halde araçlar için 2. tüpgeçişi yapalım. Harem'de denize dayanan E-5 suya batsın Ahırkapı'dan çıksın. Kent Tüpgeçiş-Ahırkapı-Sahilyolu-Yenikapı-Yedikule-Topkapı-Haliç-Şişli-Zincirlikuyu-1.Köprü-Altunizade-Sögütlüçeşme-Harem-Tüpgeçiş Kuşakyolu ile çevrilsin. Araçlar İstanbul'u iki yönde kesintisiz dönsün. Kuşakyol Istanbul'u çember gibi sarsın.

Raylı Üçgen projemin 3/2'si inşa halinde. Levent-Taksim-Yenikapı Metro ile, Sögütlüçeşme-Üsküdar-Sirkeci-Yenikapı Tüpgeçiş / Marmaray ile bağlanıyor. Proje raylı ulaşımda üçgenin eksik, ancak en önemli kenarını tamamlıyor. Bugün en yoğun seyahat Kadıköy-Levent aksında. Sögütlüçeşme ile Levent'i Boğazın altından Sualtı Yüzer Tünelle bağlayalım. Böylece Söğütlüçeşme-Yenikapı-Levent metro üçgeni kapansın. Metro kesintisiz ring sefer yapsın, Şehri dönsün, akıcılık sağlansın. 'Yüzer Tünel' den araçlarda geçiyor ve Köprülerin yükleri rahatlıyor.

Bugün transit trafik şehrin göbeğine giriyor. Yalnız Anadolu'dan gelip Trakya'ya geçen ağır vasıtalar değil, Pendik-Avcılar gibi şehrin iki ucu arasında seyahat edenler var. Pendik-Yeşilköy Transit Yüzergeçiş Projesini hazırlamıştım. Günde yaklaşık 100 bin araç Marmara üzerinden 'bypass' yapıyor. İsmini '5 i bir yerde' taktım, 5 unsuru birbirine bağlıyor: Atatürk Havalimanı, SG Havalimanı, Olimpiyatköy, Formula 1, ve Adalar. Kurtarma-Servis istasyonu için yalnız Kınalıada nın arkasına uğruyor. Olimpiyatköyü de kurtaracak bir proje. Ayrıca, Raylı Mekik ile iki havalimanı arası 20 dakika. Denizin 25 metre üstüden gidiyor, Boğaz açığında 60 metreye yükseliyor".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön