HABER

Ülkeleri İstanbul eylem planı kurtaracak

Birleşmiş Milletler'e bağlı 49 en az gelişmiş ülkenin kaderi İstanbul’da belirlenecek.

BM’ye bağlı en az gelişmiş ülkelerin geleceğinin en üst düzeyde tartışılacağı konferans 2011 yılının Mart veya Nisan aylarında İstanbul’da yapılacak. BM’ye üye tüm ülkelerin katılmasının hedeflendiği konferansın ardından, en az gelişmiş ülkelerin geleceğini belirleyecek ve 2021 yılına kadar uygulanacak "İstanbul Eylem Planı" harekete geçirilecek.

BM kaynaklarından elde edilen bilgiye göre, İstanbul’da yapılacak olan konferansa katılım Devlet Bakanı, Başbakan ve Bakan düzeyinde olacak.

BM kaynakları, “En Az Gelişmiş Ülkelerle” ilgili eylem planının 2001 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldığını ve 10 yıl Brüksel Eylem Planı olarak adlandırıldığını hatırlattılar. Kaynaklar, “En az gelişmiş ülkelerin kaderinin, konferansın İstanbul’da yapılmasının ardından artık en az bir on yıl ‘İstanbul Eylem Planı’ olarak anılacağını” belirterek, bunun Türkiye için önemini vurguladılar.

İstanbul, 1996 yılı haziran ayında BM tarafından düzenlenen Habitat konferansına ev sahipliği yapmış, bir çok ülkenin lideri, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da bir araya gelmişti.

ANKA

Geri Dön