HABER

Ülkeye girişleri yasak

Tarım Bakanı Mehdi Eker, mısır ve soya ürünleri başta olmak üzere 108 transgenetik ürünün ülkeye girişine izin verilmediğini açıkladı.

Ülkeye girişleri yasak

TBMM (A.A) - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 26 Ekim 2009 tarihinden sonra yapılan ithalat kontrollerinde, toplam bin 328 GDO analizi yapıldığını belirterek, ''Mısır ve mısır ürünleri, soya ve soya ürünleri başta olmak üzere 108 transgenetik ürün tespit edilerek ülkemize girişine izin verilmemiştir'' dedi.

Eker, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda verdiği soru önergesini cevaplandırdı.

Bakan Eker, dünyanın tek çatı altında en çok tohumunu saklayacak 250 bin örnek kapasiteli üçüncü büyük gen bankası olan Türkiye Tohum Gen Bankasının, 2010'da faaliyete geçirileceğini bildirdi.

2005-2009 verilerine göre, TMO tarafından 984 bin 599' tonu ekmeklik, 94 bin 999 tonu makarnalık ve 50 bin tonu da yumuşak olmak üzere, toplam 1 milyon 129 bin 598 ton buğday ithal edildiğini belirten Eker, ekmeklik buğdayların Kazakistan, Rusya, Macaristan, Almanya, Litvanya, Romanya ve Bulgaristan'dan ithal edildiğini kaydetti.

İthal edilecek ürünlerin, insan sağlığı ve güvenliği, hayvan ve bitki varlığı ve sağlığı yönünden uygunluğunun denetlendiğini anlatan Eker, şöyle devam etti:

''Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlemesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce, GDO'lu ürünlerle ilgili özel bir yasal düzenleme bulunmaması nedeniyle, etiketlerinde genetik olarak değiştirilmiş organizma bulunduğuna dair beyan edilen ürünlerin ithalatına izin verilmemiştir.

26 Ekim 2009 tarihinden sonra yapılan ithalat kontrollerinde, toplam bin 328 GDO analizi yapılmıştır. Mısır ve mısır ürünleri, soya ve soya ürünleri başta olmak üzere 108 transgenetik ürün tespit edilerek ülkemize girişine izin verilmemiştir.''

Geri Dön