HABER

'Ülkeyi tek başına yönetmek istiyor'

Tutuklanması istenen Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı el Haşimi “Maliki muhalefeti silmek istiyor.

İleride sıra Kürt liderlere de gelecek, çünkü Maliki Irak’ı tek başına yönetmek istiyor. Türkiye yardım etmeli” dedi.

Irak’tan son ABD askerinin ayrılmasından kısa süre sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi ve yakın korumaları hakkında terör suçlamasıyla tutuklama kararı çıkarılması, ülkede tansiyonu yeniden tırmandırdı. Kendisine yönelik suçlamaların ABD güçlerinin çekilmesinden sonra gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine el Haşimi, şöyle dedi:

PİS İŞİM OLMAZ

Başbakan Nuri El Maliki’nin Irak’ı tek kişi ve tek parti olarak yönetmek istemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Belli ki bütün muhalefeti silmek istiyor. Bunun için de Irakiye listesinden Tarık el Haşimi’den başladı ve son açıklamasında da diğer siyasi şahsiyetleri tehdit etti. Sıranın yakında diğer siyasilere geleceğini düşünüyorum.

İleride sıra Kürt liderlerine de gelecek, çünkü Maliki Irak’ı tek başına yönetmek istiyor. Haşimi’nin gizli ve pis işleri yoktur, gizli siyasi işlerimiz yoktur. Bu suçlamaları yapanlar, ülkede mezhep çatışmasını alevlendirdirmek istiyorlar. Değil bir Irak vatandaşını öldürmek, hayvanı bile incitmedim.

TÜRKİYE’YE MESAJ
Türkiye Cumhuriyeti komşumuzdur ve Irak’a 2003 işgalinden beri elinden gelen yardımı yapmıştır. Türkiye’nin gözlerinin açık olması gerekiyor, çünkü bazı komşu ülkeler Irak’ın içişlerine karışıyor ve bu sorunları yaratıyor. Bugün Irak’ta yaşananlar bütün bölgeyi tehdit ediyor.

Türkiye’nin, Irak’ta güvenliğin sağlanması için çalışması ve modern, mezhep sorunu olmayan, dışa açık, geleceği parlak, özgür ve hiçbir komşu ülkenin etkisi altında kalmayan bir Irak’ın inşa edilmesi için eskiden olduğu gibi bugün de yardım etmesini istiyorum.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön