Uludağ’da kaybolan dağcılarla ilgili ilk iz bulundu!

Uludağ'da 1 Aralık'ta zirveye doğru yürüyüşe çıktıktan sonra haber alınamayan iki arkadaştan, Efe Sarp'a ait olduğu tespit edilen mont ve bere bulundu. Kayıp dağcıların tespit edilebilmesi amacıyla savunma sanayii sektöründe faaliyet gösteren özel bir şirket tarafından ısıya duyarlı, termal ve metalleri algılayabilen bir drone kaldırıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinesindeki çalışmalara, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Nilüfer Arama Kurtarma Derneği (NAK), AKUT Arama Kurtarma Derneği, İHH Arama Kurtarma ve Bursa Arama Kurtarma Derneği (BAKUT) ekiplerinden oluşan 268 kişi katılıyor.

Aramalara, hava koşullarının elverişli olduğu zamanlarda Jandarma İnsanlı Keşif Uçağı (JİKU) ve iki helikopterle havadan destek veriliyor.

MONT VE BERE BULUNDU

Yoğun sisin etkili olduğu, kar yağışının yeniden başladığı bölgede aramaların yedinci gününde, Uludağ'ın kuzeybatı yamaçlarındaki dere yatağında kırmızı renkli bir mont ve cebinde bere bulunarak araştırma yapıldı. Kayıp iki arkadaşın güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen ekipler, mont ve berenin Efe Sarp'a ait olduğunu belirledi. Bunun üzerine arama çalışmaları bu bölgede yoğunlaştırıldı.

TÜRKİYE'DE TEK

Kayıp dağcıların tespit edilebilmesi amacıyla savunma sanayii sektöründe faaliyet gösteren özel bir şirket tarafından ısıya duyarlı, termal ve metalleri algılayabilen bir drone kaldırıldı. Tek seferde 2 kilometrelik alanı tarayabilen drone ile kayıp dağcılar tespit edilmeye çalışılıyor.Bu dronenin Türkiye’de tek olduğu ve büyük doğa olaylarında kar altını, toprak altını ve su altını görebildiği öğrenildi.

5decc0207152d80790158dce

1 ARALIK'TA KAYBOLMUŞLARDI

İstanbul'dan Bursa'ya 1 Aralık'ta gelen ve araçlarını Uludağ Jandarma Karakolunun yanına park ettikten sonra zirve istikametine yürümeye başlayan Mert Alpaslan (31) ve arkadaşı Efe Sarp (37), bir süre sonra sisin bastırması nedeniyle kaybolmuş, ihbar üzerine arama çalışması başlatılmıştı.

Kaynak: AA-DHA-İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 69 yorum
Valla arkadaş ben keyif dağlara tatil yapmalar agi'den O yüzden hiç umurumda değil benim için fakirlikten yoksulluktan ölen insanlardan sorumluyum
@zfr1 Ayrıca zevk için giden herkim ise milletin vergilerini onu haftlaraca aramak için harcayamayız veya harcanıyorsa yakınları ödemesini yapsın, devlet para basmıyor benden alıyor o paralı. Mecburiyet değil zevk için gidiyorlar dikkat çekerim gitmesinler nokta....
Sen insan olmadığın için INSAN 'ın ölümü seni etkilemez çok normal
Sen zevk için Kuşadası'na giderken kaza yapsan devlet yine imkanlarını kullanmasın mı?
hayatin icinde hersey var. bazilari sana yanlis gelebilir boyle durumlarda en güzel şey sessiz kalmak...yorum yapman sart değil
@zfr1 O zaman bir gün aracınla kaza geçirirsende geberip giderken polis gelmesin devletin polisi senin yüzünden meşgul olmasın yada bir su kuyusuna düşersen itfaiyeyi meşgul etmeden kendin çıkmaya çalış bunların hepsi kaza ve senin kendi hatan
Ölüm sana göre ne kadar kolay bir durum. Seni yukarıya havale ediyorum. Bir de cümle kurmayı öğrensen iyi olacak. Kalemin kuvvetlendikçe doğrularında artar aynı zamanda.
@zfr1 o insanlara kayıplar bulunsun diye para veriliyor! biri kayıp olduğunda jandarma işe alınıp aratılmıyor. jandarma zaten var ve işi bu! sosyal devlet budur... inşallah başka bir şekilde senin de ihtiyacın olmaz!
@zfr1 ya başkan zengin de insan sonuçta eğlenecek tozacak .gezecek .belki de kac kişiye ekmek veriyordurr
SUNANMADIGIN ACILAR UZERINE YORUM.YAPMA. Sana tavsiyemdir.
Yorum yapmak zorunda da değilsin ama.
İnşallah bir an önce ve sağ salim bulunurlar.
1 hafta kimse dayanamaz o soğuğa
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler