HABER

Ulusal öneme haiz sulak alan sayısı 56’ya yükseldi

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Paklar Genel Müdürlüğü; Afyonkarahisar’da Karamık Sazlıkları, Muğla’da Metruk Tuzlası ve Kayseri’de Tuzla Gölü olmak üzere 3 sulak alanı Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil ederek koruma altına aldı.Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinde 2014 yılında yapılan düzenleme ile yürürlüğe konulan sulak alanların tescil edilerek korunmasına ilişkin uygulama kapsamında Ramsar Alanı, Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan ve Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan olarak üç farklı kategoride tescil yapılıyor.Ulusal Sulak Alan Komisyonunun geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda alınan karar gereğince Afyonkarahisar’da Karamık Sazlıkları, Muğla’da Metruk Tuzlası ve Kayseri’de Tuzla Gölü olmak üzere 3 sulak alan Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil edilerek koruma altına alındı.

Ulusal öneme haiz sulak alan sayısı 56’ya yükseldi

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Paklar Genel Müdürlüğü; Afyonkarahisar’da Karamık Sazlıkları, Muğla’da Metruk Tuzlası ve Kayseri’de Tuzla Gölü olmak üzere 3 sulak alanı Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil ederek koruma altına aldı.
Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinde 2014 yılında yapılan düzenleme ile yürürlüğe konulan sulak alanların tescil edilerek korunmasına ilişkin uygulama kapsamında Ramsar Alanı, Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan ve Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan olarak üç farklı kategoride tescil yapılıyor.
Ulusal Sulak Alan Komisyonunun geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda alınan karar gereğince Afyonkarahisar’da Karamık Sazlıkları, Muğla’da Metruk Tuzlası ve Kayseri’de Tuzla Gölü olmak üzere 3 sulak alan Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil edilerek koruma altına alındı. Metruk Tuzlası ve Tuzla Gölü, allı turnaların ülkemizdeki önemli konaklama alanlarından biri olması bakımından büyük önem taşıyor. Karamık Sazlıkları ise Batı Anadolu Bölgesi’nin en tabii sulak alanlarından biri olup içerdiği adacıklar ve turbalık yapısı ile karbon tutumunun yanı sıra iklim değişikliğinin önlenmesinde de kıymetli bir sulak alan olarak yer alıyor.

Sulak alanların büyüklüğü 995 bin 364 hektar oldu
Bu 3 sulak alanın tescili ile Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan Sayısı 56’ya yükselirken, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği kapsamında belirtilen diğer statülerle birlikte koruma altına alınan toplam sulak sayısı 79’a ulaştı. Bu sulak alanların kapsadığı alan büyüklüğü ise 995 bin 364 hektar oldu.

Ulusal öneme haiz sulak alan sayısı 56’ya yükseldi

Ulusal öneme haiz sulak alan sayısı 56’ya yükseldi

Ulusal öneme haiz sulak alan sayısı 56’ya yükseldi

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön