Uluslararası Af Örgütü Irak raporunu yayınladı

LONDRA (İHA) - Uluslararası Af Örgütü, Irak'ta işgalin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen ülkede hala insan hakları ihlallerinin yaygın olduğunu ve milyonlarca Iraklının hayatta kalmak için acil yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Örgütün hazırladığı "Katliam ve Ümitsizlik" başlıklı raporda, "silahlı grupların saldırıları, mezhep ayrılığına dayalı cinayetler, hükümet güçlerinin tutuklulara işkence etmesi, kötü muamele, ABD ve Irak güçlerince gözaltına alınan binlerce şüphelinin mahkumiyetlerinin hala ediyor olması toplumda yıkıcı bir etki yapmaktadır" denildi.

Şiddet olayları nedeniyle 4 milyondan fazla Iraklının evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtilen raporda ayrıca binlerce mahkumun haklarında herhangi bir suçlama olmadan hapishanelerde tutulduğuna dikkat çekildi. Emniyetin sağlanması için milyonlarca dolar harcandığını söyleyen Uluslararası Af Örgütü, buna karşın her 3 Iraklıdan 2'sinin temiz içme suyu temin edemediğini, nüfusun üçte birine tekabül eden 8 milyon insanın ise hayatlarını idame ettirebilmek için acil yardıma muhtaç olduğunu bildirdi.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Malcolm Smart, insan hakları ihlallerinin Saddam Hüseyin iktidarı boyunca çokça kullanılan bir kelime olduğunu ancak işgal sonrasındaki dönemde de bu durumun hiçbir şekilde değişmediğini ifade etti.

Siyasi muhaliflerin, eskiden olduğu gibi haklarındaki sözde suçlamalarla ve yargılanmadan tutuklanmaya devam ettiğini belirten Smart, işgalin başladığı 2003 yılı Mart ayından bu yana ne kadar insanın hayatını kaybettiğinin tam olarak bilinmediğini söyledi.

Halkın adalete güvenmemesinin geleceğe yönelik endişe verici bir durum olduğunu söyleyen Smart, kısmen güvenli olan Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinde de insan hakları ihlallerinin diğer bölgelerden farksız olduğuna dikkat çekti. Smart, "Kürt bölgelerinden bile keyfi gözaltına almalar, tutuklamalar, işkence haberleri gelmeye devam ediyor" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü ve Irak Hükümeti'nin müşterek hazırladığı ve Ocak ayında yayınlanan rapora göre, 2006 yılı Haziran ayından bu yana Irak'ta 150 bin kişi şiddet ve bağlantılı olaylarda öldürüldü. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre ise sadece 2006 yılı içinde 35 bin kişi öldürüldü. Uluslararası Af Örgütü ayrıca, mahkemelerin, işkence altında alınan ifadelere dayanarak adaletten uzak bir yargılama yaptığını, yüzlerce kişinin ise suçları kesinleşmeden idam cezasına çarptırıldıklarını belirtti.