HABER

Uluslararası Af Örgütünden Mısır açıklaması

Uluslararası Af Örgütü, Mısır'daki son tutuklamaların barışçıl muhalifler ile aktivist geçmişi olanları hedef alan yeni bir baskıya başlanacağına dair korkuya neden olduğunu bildirdi - Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Magdalena Mughrabi: - "Yetkililer, yeni bir keyfi gözaltı dalgası ile baskıları artırmak yerine barışçıl şekilde eleştiride bulunanları taciz etmekten vazgeçmeli"

LONDRA (AA) - Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da iki muhalifin tutuklanmasının ardından hükümetin hak savunucularına yönelik yeni bir baskı dalgası başlatmasından endişe duyulduğunu bildirdi.

Uluslararası Af Örgütünden, işçi hakları avukatı Haytam Muhammedin ve eski siyasi aktivist Mustafa Mahir'in tutuklanmasına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, bu adımın barışçıl muhalifler ile aktivist geçmişi olanları hedef alan yeni bir baskıya başlanacağına dair korkuya neden olduğu belirtildi.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Magdalena Mughrabi de son tutuklamaların, Mısır makamlarının ifade ve barışçıl toplanma özgürlüğü haklarına yönelik yeni bir saldırıya girişeceğine dair bağımsız aktivistler ve insan hakları örgütleri arasında bir korku iklimi oluşturduğunu vurguladı.

Mısır makamlarının asılsız suçlamalarla barışçıl eylemcileri, mahkemeye çıkarmadan önce aylarca, bazen de yıllarca keyfi olarak tutuklama konusunda dehşet verici bir geçmişi olduğunu kaydeden Mughrabi, "Yetkililer, yeni bir keyfi gözaltı dalgası ile baskıları artırmak yerine barışçıl şekilde eleştiride bulunanları taciz etmekten vazgeçmeli." ifadesini kullandı.

- Tutuklamalar

Örgüte göre, Haytam Muhammedin, 13 Mayıs'ta şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle çağrıldığı polis karakolunda, Mustafa Mahir de 14 Mayıs'ta evinde gözaltına alındı.

16 Mayıs'a kadar avukatlarıyla görüştürülmeyen Muhammedin ve Mahir hakkında "terör örgütüne amaçlarını gerçekleştirmede yardım etme" suçlamasıyla 15 gün tutukluluk kararı verildi.

2013 yılında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle devrilmesinin ardından ülkede protestolar yasaklanırken, muhalifler de hapse atıldı. İnsan hakları örgütleri de sürekli olarak, Mısır'ın ifade özgürlüğünü engellediğini ve muhaliflere baskı yaptığını belirtiyor.

Geri Dön