Uluslararası İstanbul Film Festivali programı

İstanbul - AA- 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 5 Nisanda Emek Sineması'nda Lübnan-Fransız yapımı, yönetmen Nadine Labaki imzalı "Karamel" isimli filmin gösterimiyle başlayacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Akbank sponsorluğunda 5-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin programı açıklandı. Programda, 2007 ve 2008'in en çok konuşulan yapıtlarının yanı sıra unutulmaz klasik filmler ve sinema tarihinin usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeler içeren 20'yi aşkın bölümde 200 film yer alacak.

Festivalde, her yıl olduğu gibi ünlü konuklar, usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri, sergiler, partiler, konserler ve birçok ilginç yan etkinlik gerçekleşecek.Sinemaseverler, festival programına "www.iksv.org" internet adresinden ulaşabilecekler.

Festivalin açılış töreni, 4 Nisanda Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak. Gecede, Türk sinemasına imzasını atan sanatçılara her yıl verilen "Sinema Onur Ödülleri" Ekrem Bora, İzzet Günay ve Ediz Hun'a takdim edilecek.

Festival biletleri 22 Martta, Beyoğlu'nda Emek ve Atlas, Kadıköy'de Rexx sinemaları gişeleri ile Biletix üzerinden satışa sunulacak. Bilet fiyatları tam 10 YTL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü için 7 YTL olurken, hafta içi seansları ve Türk filmleri 3,50 YTL'ye izlenebilecek.

Festivalin merkezi Akbank Sanat olacak. Bu yıl ayrıca Akbank Sanat'ın katkılarıyla festivalin internet üzerinden yayımlanacak bir de "Festival Gazetesi" yer alacak. Gazete, "www.festivalist.com" adresinden 1 Nisanda yayına başlayacak.

Film gösterimleri, Beyoğlu'nda Emek, Fitaş 1, Atlas 1 ve Atlas 2, Beyoğlu ile Kadıköy'de Rexx sineması olmak üzere toplam 6 sinemada gerçekleştirilecek.

Festivalin 19 Nisanda gerçekleşecek kapanış töreninde ise çağdaş Rus sinemasının en önemli yönetmenlerinden Alexander Sokurov'a "Sinema Onur Ödülü" verilecek. Alexander Sokurov'un Çeçen sorununa eğilen son filmi "Aleksandra" da festival programında gösterilecek.

Festivalin büyük ödülü "Altın Lale" için bu yıl 12 film yarışacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler