Ulusoy ağır konuştu!

Eski Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükselen Fenerbahçe'nin 'Muhteşem" bir iş yaptığını söyledi. (A) Milli Futbol Takımı'nı takip eden muhabirlerin kendisine verdiği veda yemeğinde konuşan Haluk Ulusoy, Fenerbahçe'nin çeyrek finale çıkmasıyla ilgili bir soru üzerine, "Muhteşem. Hem ülke için, hem de kendileri için mükemmel bir iş yaptılar. İnandıktan sonra finale kadar giderler. Dünyada yenilmeyecek takım yok" dedi.

VEDA YEMEĞİ
(A) Milli Futbol Takımı'nı takip eden muhabirler, eski Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'a veda yemeği verdi.
Etiler Yüzevler Restoran'daki yemekte, Ulusoy'un yanı sıra, federasyon eski yöneticisi Erdal Batmaz, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, yardımcı antrenörler Müfit Erkasap, Metin Tekin, Oğuz Çetin ile muhabirler yer aldı.
Fatih Terim ve yardımcıları, başka bir toplantıları olduğu için yemekten erken ayrılırken, Terim, yaptığı konuşmada beraber çalıştıkları dönemde Haluk Ulusoy ve yönetiminin her zaman yanlarında olduğunu ifade ederek, "Allah razı olsun, her zaman yanımızda oldu. Dostluklar bakidir, makamlar gelip geçicidir. Hepimizin görevi ülkemize hizmet etmek" dedi.

Eski Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, 2008 Avrupa Şampiyonası'na başkan olarak gitme hakkının elinden alındığını ifade ederek, şampiyonaya izleyici olarak kesinlikle gitmeyeceğini söyledi.
(A) Milli Futbol Takımı'nı takip eden muhabirlerine, Etiler'deki Yüzevler Restorant'ta verdiği veda yemeğinde soruları yanıtlayan Ulusoy, Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi kesinlikle düşünmediğini belirterek, "Avrupa Şampiyonası'na başkan olarak gitme hakkımı elimden aldılar. Başkan olarak gidemeyeceğim milli takıma, izleyici olarak gitmeyi asla kendime yediremiyorum. Kesinlikle gitmeyeceğim. Bu bir tepki olabilir. Bu benim hakkımdı, bu hak gasp edilmiştir" diye konuştu.
Ulusoy, "Davet alırsanız, yine de gitmez misiniz?" şeklindeki soru üzerine, "Hak eden insanlar beni davet edebilir. Hak etmeyen insanların davetine icabet etmem. Onların beni davet etme hakkı yok" dedi.

"TERİM VE EKİBİNİ DESTEKLEYECEĞİM"
Haluk Ulusoy, Avrupa Şampiyonası'nda, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ve ekibini destekleyeceğini ifade etti.
Terim'in burada emeğinin çok fazla olduğunu vurgulayan Ulusoy, şunları söyledi:
"Terim yüreği geniş, iyi bir insan, dost ve hoca. Zaman zaman üstüne haksız şekilde gidildi. Onun adına Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi çok istedim. Ülkemiz adına mücadele verecek Fatih hocamız ve ekibinin başarılı olmasını çok istiyorum. Onu layık görüyorum, ama federasyon başkanı ve yöneticilerini layık görmüyorum, çünkü bunu hak etmediler. Terim ve ekibi bunu hak etti. Finale kadar giden yolda onlar için, tüm ekibin başarılı olması için dua edeceğim."

"9 YILDA BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞTUM" Haluk Ulusoy, toplam 9 yıllık Futbol Federasyonu başkanlığında, başarıdan başarıya koştuğunu kaydetti.
Ulusoy, milli takımla ülkeyi sokağa döktüğünü anlatarak, şöyle devam etti:
"Acı, tatlı, çok güzel yılları beraber geçirdik. 9 yılda federasyonda ve milli takımda yüzünüzü güldürdüm. Fatih Terim'in, milli takımı ilk kez Avrupa Şampiyonası'na götürdüğü dönemde yöneticiydim. Terim ile ömrümün neredeyse 30 yılı beraber geçti. Benim dönemimde Dünya ve Avrupa Şampiyonası'na gittik. 9 yılda başarıdan başarıya koştum. Son Avrupa Şampiyonası'na da benim döneminde gittik. Elimizi taşın altına koyduk. Terim'i hiçbir zaman yalnız bırakmadım. Zorlandık, ama inancımız sonsuzdu. Türkiye için, Avrupa'da 53 ülkeden 14 ülke arasına girmek son derece önemliydi. Göreve tekrar geldiğimizde, olmazsa olmazımız Avrupa Şampiyonası'na katılmaktı. Sonunda bunu başardık."
Haluk Ulusoy, kendisinin de hataları olabileceğini, ama hiçbir zaman bilerek yanlış içinde olmadığını söyledi. Yaptığı yanlışları yorumlayanların, iyi yaptığı şeylerden hiç bahsetmediğinden şikayetçi olan Ulusoy, "Sanki 9 yıldır Ulusoy döneminde hiçbir şey yapılmamış gibi konuşuluyor. Allah bütün başarıları Ulusoy'a verdi. Milli takımla ülke insanını sokağa döktüm. Dünya 3'üncüsü olduk, Konfederasyon Kupası'na gittik, Avrupa Şampiyonası'na katıldık. Benim dönemimde UEFA Kupası'nı Galatasaray aldı. Şampiyonlar Ligi finalini ben aldım, ama o dönemde görevde olmadığım için organize edemedim. 2009 UEFA Kupası finalini de ben aldım, ama yine biz organize edemeyeceğiz. Ülke futboluna hizmet etmek için işimden, ailemden fedakarlık ettim" şeklinde konuştu.

"FUTBOLDAN KOPMADIM, SADECE ARA VERDİM"
Haluk Ulusoy, futboldan kopmadığını, sadece ara verdiğini söyledi. Ulusoy, gelecekte yine futbolun içinde olacağını vurgulayarak, "Her kulun bir hesabı var, ama Yüce Rabbimin kulları için keseceği hesap nedir, bunu zaman gösterir. Futboldan kopmadım, ara verdim. İşime, aileme vakit ayıracağım. Gelecekte yine futbolun içinde olacağım. Bırakmayacağım, mücadeleme devam edeceğim" dedi. "Bu mücadeleniz kulüp başkanlığında mı olacak?" şeklindeki soru üzerine Ulusoy, "Biz ay-yıldızlı renklere gönül vermişiz. Bundan sonra neresi olur, bilemiyorum" diye cevap verdi.

"ARKADAN VURANLARI ALLAH'A HAVALE EDİYORUM" Haluk Ulusoy, kendisini arkadan vuranları Allah'a havale ettiğini söyledi. Ulusoy, "Birçok insan sizin üzerinize basıp, yükseldi. Sizi arkadaşlarınız, dostlarınız da arkadan vurdu. Bu konuda ne diyeceksiniz?" şeklindeki soru üzerine, şunları kaydetti: "Hainin işi arkadan vurmaktır. Beni arkadan vuranlar, yüzüme karşı vuramaz. İnsanlar için fesatlık düşünseydim böyle olmazdı. Onları Allah'a havale ediyorum."

"HERKES KADAYIF GİBİ OLMUŞ"
Haluk Ulusoy, kendi dönemindeki kulüp başkanlarının bugün de görevlerine devam ettiğini dile getirerek, "Aynı kulüp başkanları bugün de görev yapıyor. 2 haftadır futbolda neler oluyor. Herkes kadayıf gibi olmuş" dedi. İki haftadır olanlar hakkında kulüp başkanlarının konuşmadığını vurgulayan Ulusoy, "Denizlispor Kulubü Başkanı Ali İpek bile maçında penaltısı, golü verilmemiş, 'Hakem hakkında konuşmak istemem' diyor. Eskiden canlı yayın aracına gidip, pozisyonlara bakıp veryansın ederdi. İbrahim Kızıl'ın da takımı bu haftaki maçında darmadağın olmuş, bir şey söylemiyor. Eskiden bize sallıyordu. Fenerbahçe tribünleri 'Laylaylom' şarkısı söylüyor, eskiden top taça çıksa 'Haluk Ulusoy istifa' diye bağırıyorlardı. Herkes halinden memnun, diyecek bir şey yok" şeklinde konuştu. Eski Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Türk futbolunun zor dönemlerinde, ortaya çıkıp mücadele ettiğini, o gün bırakıp gidenlerin, bugün baş tacı edilmesini kendisine yediremediğini söyledi. (A) Milli Futbol Takımı'nı takip eden muhabirlerin, Etiler Yüzevler Restaurant'ta verdiği veda yemeğinde soruları yanıtlayan Ulusoy, Türk futbolunun zor günlerinde elini taşın altına koyduğunu vurgulayarak, "Ulusoy göreve geldiğinde, başkanlar kaçıp gidiyordu. Yönetimlere kimse girmiyordu. Bugünlerde federasyonlara talip olan insanlar, yönetim kurullarına giremiyordu. O zor günlerde Haluk Ulusoy ortaya çıktı. Bugünlere Türk futbolu kolay gelmedi" dedi. "Ben o gün ortaya çıkmasaydım, o mücadeleyi yapmasaydım, Türk futbolu böyle mi olacaktı?" diyen Ulusoy, şöyle devam etti: "Türk futbolunun onursal başkanı 4 yıllığına seçilmişti, birinci yılında gitti. Niye gitti, kimse sormadı. Karşısında bir aday da yoktu. Tek başına girmişti seçimlere. Tek bir aday vardı, Şenes Erzik. Bugün, o dönemde Türk futbolunu bırakan insana 'Aman gel federasyonun başına geç' denildi. Ne çabuk unuttuk o günleri. Ben bunları yediremiyorum. Artık mütevazı olmayacağım. Korkunç bir mücadele verdim. Aylarca arabamın altına, içine bakarak yaşadım. O günleri kolay mı geçtik? Tehditlerin bini bir paraydı o zaman. Niye bırakıp gidenler bugün baş tacı yapılıyor bu ülkede? Bugün her şey normal. O gün Abdullah Bey kaçtı gitti. Bugün 'Başkan olsun' diye gazeteler yazdı. Hakkıyla mücadeleyi veren, yüreğini ortaya koyan bir adama 'Git' denildi bu ülkede. O gün Haluk Ulusoy vardı, bugün de var. Ben tırnaklarımla kazıyarak geldim buraya. Benim hatamı yazın, ama ülke futbolu için mücadelesini niye kimse yazmıyor, Bu kadar mı vefasız olduk? Bunları konuştuk mu sinir sistemim bozuluyor. Çünkü ben çok çektim, çektirdiler. Ben bir imparatorluğun sahibiyim, ama her şeyi terk ettim. Her şeyimi ortaya koydum. Çocuklarımın büyüdüğünü göremedim. Milletvekili, bakan olabilirdim, ama futbol benim için bir aşktı."

"KIYAKSA, İYİ Kİ YAPMIŞIZ"
Ulusoy, bir gazetecinin, "Yabancı sayısında 6 artı 2'yi çıkardınız, 'Kıyak yapıldı' şeklinde yorumlar oldu. Ne diyorsunuz" sorusuna, "Adına kıyak diyorlarsa, kıyak. İyi ki de yapmışız, Fenerbahçe çeyrek final oynuyor" yanıtını verdi.
Futbolu, futbolun içindeki insanların yönetmesi için bir duruş sergilediğini kaydeden Ulusoy, şöyle konuştu: "Şu anda bir statü hazırlanıyor. Ben şunu kendime yediremiyorum; Bir gün dahi federasyon başkanlığı yapmış olan kişinin genel kurulda temsil hakkı elinden alınıyor, adam hiç maça gitmemiş, bir kulübe yönetici oluyor, genel kurula gidiyor. Son genel kuruldaki 10 kişiden 8'ini tanımıyorum. Adama 'Neden buradasınız' diye soruyorum, 'Beni yazdılar, geldim' diyor. Futbolcular derneğinin, hakem camiasının birer temsilcisi var. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin 2 temsilcisi var. Bu da olsun, ama hakem camiasının da 5 olsun. Statü haziran ayına ertelenmiş. Güzel bir şey çıkarsa alkışlarız."

"DELEGELER, BASKILAR VE TEHDİTLERLE DEĞİŞTİ"
2004 yılından itibaren tablonun değiştiğini belirten Ulusoy, şunları kaydetti: "Delegeler, baskılar ve tehditlerle değişti. Dünya futbolunda rezil olmuş Türk futbolunu biz kurtardık. Tehditler olmasa genel kurul bu kararı alır mı? Yine 2004'e döndük. Herkes 'Şenes Bey gelsin' demedi mi? Peki UEFA'da seçimlere gireceği zaman Şenes Bey'in yanında kim vardı? Bir tek Ulusoy vardı. Günde 3 ülke dolaşarak Şenes Bey'e oy topladı." Haluk Ulusoy, bir soru üzerine, siyasete atılmayı düşünmediğini söyledi.