HABER

Umreye giden 3 bin Türk Arabistan'da gözaltında

ŞANLIURFA (İHA) - Türkiye'den özel şirketler ile Umre ziyaretine giden 3 bin kişinin vizesi bittiği için Suudi Arabistan hükümeti tarafından gözaltına alındığı iddia edildi. Umre ziyaretine giden Türk vatandaşlarının 300'nün Şanlıurfalı olduğu bildirildi.

Türkiye'den özel şirketler yoluyla Suudi Arabistan'a Ümre ziyaretine giden 3 bin kişinin Suudi hükümeti tarafından gözaltına alındığını iddia eden Mazlumder Şanlıurfa Şube Başkan Yardımcısı Songül Pala, "Türkiye'deki şirketlerle Hac sezonuna kadar yapılan anlaşmalar neticesinde Ramazan ayından önce, Suudi Arabistan'a giden, aralarında kadınların da bulunduğu ülke genelinde 2 ile 3 kişi 06 Kasım 2006 tarihinde, Suudi Arabistan güçleri tarafından gözaltına alınmışlardır. Gözaltına alınanların 300 kadarı da Şanlıurfalı'dır. Suudi Arabistan'da gözaltına bulunan Zeynep Gün, Mehmet Gün, Hayriye Uyan, Zeliha Beyazkendir, Fatma Bilsen, İde Yıldız, Hatice Yıldız ve Bozan Yıldız isimli vatandaşların gözaltında tutuldukları 8 Kasım 2006 tarihinde derneğimize başvuran yakın akrabaları tarafından ifade edilmiştir. Mazlumder Dışişleri Komisyonu tarafından Ankara'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği, Şanlıurfa Müftülüğü ve Suudi Arabistan'daki Türkiye Konsolosluğu ile irtibata geçilmiştir. Bu yetkililere yaklaşık 300 kişi hakkındaki gözaltıların doğru olup olmadığı, doğru ise gözaltı koşullarının durumu ve ne zaman serbest bırakılacakları sorulmuştur" dedi.

Suudi Arabistan yetkililerinin, konuyla ilişkin olarak hemen cevap veremeyeceklerini kaydettiğini söyleyen Pala, "Şanlıurfa Müftülüğü ise söz konusu mağdurların özel şirketlerle gitmiş olduğundan durumları ile ilgili bilgilerinin olmadığını belirtmişlerdir. Suudi Arabistan'daki Türkiye Konsolosluğu yetkilileri ise gözaltıları doğrulamış, konu ile ilgili yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade etmişlerdir. Ancak gözaltına alınan insanların sayılarının kendileri tarafından tam olarak tespit edilemediğini, telhil olarak adlandırılan gözaltındakilerin götürüldüğü toplama kampında olduklarını belirtmişlerdir. Mazlumder, başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere resmi makamları gözaltında tutulan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının akıbeti hakkında derhal girişimde bulunmaya, güvenliklerinin ve ulaşımlarının sağlanması konusunda çaba harcamaya çağırmaktadır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön