HABER

Umut kavanozu!

Edirne Belediyesi'nin 84 kişilik daimi işçi kadrosuna girebilmek için başvuran 2 bin 399 kişi, noter huzurunda yapılan mülakata katılma çekilişine katıldı.

Umut kavanozu!

Çekilişin yapıldığı salona sığmayan işsizler, yoğun yağmur yağışına rağmen kapının önünde şemsiyelerini açarak umutlu bekleyişlerini sürdürdü.

Edirne Belediyesi'nin 84 kişilik beden işçisi, şoför ve makine operatörlüğü için açtığı daimi işçi kadrosuna girmek isteyenler geçen hafta Türkiye İş Kurumu Şubesi'ne başvuruda bulundu. 1 hafta süren başvuruya 140 bin nüfuslu Edirne'den 2 bin 399 kişi başvuruda bulundu. Bugün ise Edirne Belediyesi Başkanlığı binasındaki Nikah Salonu'nda noter huzurunda yapılan çekilişe işsizler ve yakınları katıldı.

Nikah salonu çekiliş öncesi tamamen dolunca, bir umutla iş hayali kuranlar kapının önünde yağan yoğun yağmur yağışına ragmen açtıkları şemsiye altında beklemeyi sürdürdü. Saat 14.00’da ise noter tarafından kutu açıldı ve ilk çekilişi Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Tunçer Şeren yaptı. Daha sonra ise diğer kuralarda noter tarafından çekildi. Kurada isimleri okunanlar çığlıklar atarak sevinirken, bu mutluluklarını hemen telefon ile ailelerine bildirdi.

84 kişilik başvuru için 2 bin 399 kişinin başvurduğunu belirten Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Tunçer Şeren, “Bu kadar kalabalık olacağını hiç tahmin etmemiştik. Biz en fazla 500 kişinin başvuruda bulunacağını bekliyorduk. Ama sayı beklediğimizden çok fazla çıktı. Bu kişiler arasından 1 alüminyum doğrama ustası, 1 silindir operatörü, 1 greyder operatörü, 1 doğalgaz sıhhi tesitatçısı, 2 beton kalıpçısı, 3 loder operatörü, 4 ekskavatör operatörü, 1 kaynakçı, 1 soğuk kaynakçı, 2 oto motor tamircisi, 4 ahşap doğrama ustası, 26 şoför, 37 beden işçisi alınacak. Ancak başvuru sayısı 2 bin 399 kişi” dedi.

Hayatında ilk defa şansın kendisine güldüğünü belirten evli ve 2 çocuk babası Mehmet Emin Yalabık, ‘"Çok mutluyum. Çok uzun zamandır işsizdim. İnşalllah alınırım işe” dedi.

Akşam saatlerine kadar süren çekilişte 252 aday belirlendi. Daha sonra bu kişiler mülakata alınacak ve bu mülakatı geçen 84 kişi, daimi işçi olarak Edirne Belediyesi’nde işe başlayacak.

Geri Dön