Unakıtan ''Yeni vergi yok''

Unakıtan ''Yeni vergi yok''

Ankara (AA)- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Yeni vergiler koymayı, vergileri artırmayı düşünmüyoruz, vergileri tabana yaymayı düşünüyoruz" dedi. Kemal Unakıtan, iki bakanla düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı.

Unakıtan, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'daki (GSYH) güncelleme sonrasında vergi gelirlerinin GSYH'ye oranının yüzde 18'lere düşmesinin ardından Maliye Bakanlığı olarak politikalarını gözden geçireceklerini söyledi.GSYH'daki artışın nedenlerine dikkati çeken Unakıtan, "GSYH neden artmış? Ev sayısı artmış. Bunlar kirada mı, değil mi, vergisi verilmiş mi, verilmemiş mi biz onlara bakacağız. İşyeri sayısı artmış. Biz, vergi sayısını artırmayı, yeni vergiler koymayı düşünmüyoruz. Ama vergileri
tabana yaymayı düşünüyoruz" dedi.

Unakıtan, veraset ve intikal vergisinin kaldırılması düzenlemesine dönük çalışmaları tamamladıklarını ve taslağı Başbakanlığa gönderdiklerini de bildirdi.
Yeni dönemde denetimlerin daha da artacağını ve kayıt dışını, kayıt içine çekmeye çalışacaklarını kaydeden Unakıtan, bunda da başarılı olacaklarını ifade etti.
Unakıtan, "Ulaştırma Fonu" adı altında yeni bir fon oluşturulması çalışmalarının mali disiplinde sıkıntı yaratıp yaratmayacağı sorusunu da, "Tasarı şu anda gündemde değil. Hükümet bu konuda karar verecek. O yüzden şu anda Fon teşekkül ettirilecek diye bir endişeye gerek yok" şeklinde yanıtladı.