HABER

Unakıtan'ın oğlunun SSK'ya borcu yok

ANKARA (İHA) - Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Başkanlığı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlunun SSK'ya borcu bulunmadığını açıkladı.

SSK, bugün bazı gazetelerde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlunun kuruma 285 YTL prim borcunun bulunduğuna ilişkin haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İlgili işyeri 1 Mart 2005 tarihinde SSK Kadıköy Müdürlüğü'ne işyeri tescilini yaptırmış ve sigorta primlerini de düzenli ödemiştir. Ancak, Eylül 2005 dönemine ait sigorta prim bildiriminin 285 YTL eksik yatırıldığı 22.11.2005 tarihinde bilgisayar kayıtlarında tespit edilmiştir. Bu duruma neden olan ise işyerinin faaliyet alanını göre iş kazaları ve meslek hastalıkları prim oranının kurum tarafından yüzde 2.5 oranında olduğu, fakat bunun yapılan müfettiş incelemesi sonucunda yüzde 1.5 olması gerektiğinin 2005 Eylül ayında anlaşılmasıdır. O dönemde ANAP Milletvekili sayın Zübeyir Amber'in ilgili şirketin prim borcu bulunup bulunmadığına ilişkin soru önergesine verilen cevapta da doğal olarak bu kayıt dikkate alınmış ve cevap bu şekilde verilmiştir. Ancak işyerinin İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları prim oranının yüzde 2.5 değil yüzde 1.5 olacağı şeklinde itirazı müfettiş incelemesi sonucunda 2005 Eylül ayında kabul edilmiştir. İşyerinin, kabul edilen itirazı doğrultusunda, vermekle yükümlü olduğu sigorta iptal bildirgelerini soru önergesine SSK tarafından verilen cevaptan sonra vermesi dolayısıyla bilgisayar kayıtlarında bu borç görünmüştür. Daha sonra (soru önergesine verilen cevaptan sonra) işyerinin bildirgeyi vermesiyle bilgisayar kayıtlarında şeklen görülen prim borcu durumu da ortadan kalkmıştır. Halen, ilgili işyerinin Sosyal Sigortalar Kurumu'na hiçbir borcu bulunmamaktadır. Borcu bulunmayan diğer işverenlerde olduğu gibi bu işveren de istediği taktirde yeni uygulamaya konulan 'e-borcu yoktur' projesiyle internetten borcu yoktur belgesini alabilir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler