Üniversite profesörünün sürüngen tutkusu hayrete düşürüyor

Aydın'daki Adnan Menderes Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Kurtuluş Olgun’un yılan ve sürüngen tutkusu görenleri şaşırtıyor. Türkiye'de bulunan 174 farklı türdeki sürüngenlerden 150 tanesinin örneğini toplayarak koleksiyon oluşturan profesör, sürüngenlerin zararlı sanılarak öldürülmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’de varlığı bilinen 174 tür sürüngenin 150 türünün örneğini bulunduran ve bir şekilde telef olmuş sürüngenleri toplayıp turşusunu kuran Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, yılan ve sürüngenlerin zararlı olmadığını ve tabiatın dengesini koruduğunu belirterek, pandemi süreci dolayısıyla özgür kaldığı için daha çok dışarı çıkan yılanlara iyi davranılmasını istedi. Bilim için beslediği yılanlarla da mesai mefhumu gözetmeksizin sürekli ilgilenen Prof. Dr. Kurtuluş Olgun’un yılan ve sürüngen sevgisi görenleri şaşırtıyor.

'ZARARLI ZANNEDİP SÜRÜNGENLERİ ÖLDÜRMEYİN'

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, pandemi sürecinde insanların evlerinde kalmayı tercih etmesi ile birlikte yılanların özgürlüklerini ilan ettiğini, son dönemde de insan ve yılan karşılaşmalarında artış yaşandığını kaydetti. Prof. Dr. Olgun, ayrıca yılanların düşman değil, dost olduklarını da ifade ederek, “Hiçbir yılan taciz edilmedikçe, ısırmaz, saldırmaz. Birçoğu da zaten zehirsizdir” diye konuştu.

Türkiye’nin değişik bölgelerinde kurbağalar ve sürüngenler üzerine yaptığı araştırmalar ve Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde kurduğu Zooloji Müzesi ile öğrencilerin sürüngen korkularını yenmesinde rol oynayan Prof. Dr. Olgun, yılanlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

'BU HAYVANLAR DÜŞMAN DEĞİL, DOST'

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
adam turşusunu kurmus oldurmetin diyor
inanin bende yilanlara çok merakliyim hocamin bilgisi çok dogru arkadaşlar zehirli yilanlar kolay kolay kaçmaz yavaş hareket eder zehirsiz yilanlar savunmasiz olduğunu bildiği için mermi gibi gider 1.20 metre ve uzeri turkiyedeki yilanlar zehirsizdir ve tüm yilanlar TIP ve TARIM dostudur
@arjursum Haklısınız gerçekten TIP ve TARIM dostu doğru ama bu soğuk bir hayvan olmasını engellemiyor.
@fiyasko4 "telef olmuş sürüngenleri toplayıp turşusunu kuran" diye yazıyor haberi okuyup yorum yapsak ta boş konuşmasak
İnsanların dışarıya çıkma özgürlüğünde kısıltlamalar olunce yılanlarda özgürlüklerine kavuşuyor diyor. corona hayvanlara ve ceza kesenlere yaradı desene. maskesi olmıyana 900 ğayma sayar
nevsehirli ne kadar dar dusuncedesin sen. Allah akil versin sana.
Fareleri yer ...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler