Üniversitede başörtüsü eylemi

İSTANBUL (İHA) - Beyazıt Meydanı'nda toplanan Anadolu Gençlik Derneği Üniversite Komisyonu üyesi grup, yasanın kabul edilmesine rağmen başörtülü öğrencilerin İstanbul Üniversitesi'ne alınmamasını protesto etti.

Beyazıt Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, başörtüsü düzenlemesine ilişkin yasanın kabul edilmesine rağmen başörtülü öğrencilerin üniversitelere alınmamasına tepki gösterdi. Çok sayıda başörtülü öğrencinin de katıldığı eylemde "zulüm bitene kadar" yazılı bir pankart taşıyan grup, "başörtüye uzanan eller kırılsın" , "Başörtüye özgürlük engellenmez" şeklinde sloganlar attı.

Bazı erkek öğrencilerin üzerinde, "başörtüsü onurumuz koruyacağız" yazılı tşörtler giydiği gözlenirken, protestocular, "Sınırlı değil tam özgürlük" yazılı dövizler taşıdı.
Basın açıklaması yapan grup sözcüsü, üniversitelerde uzun zamandır uygulanan baş açma mecburiyetinin hukuki düzenlemeyle sonlandırılmasına rağmen, İstanbul Üniversitesi yönetiminin keyfi olarak uygulamayı sürdürdüğünü belirterek, "Anayasa değişikliği sonrasında başörtülülerin okula alınmaması için gerekçe gösterilen genelgedeki yönetmelik ve yargı kararlarındaki yorumların artık geçerliliği kalmamıştır. Yüksek öğrenim kurumlarındaki başörtüsü yasağı tamamen kaldırılmalıdır. Öğrencilerin okula alınmamasını söyleyen yetkililer başörtüsünü yasaklayan açık bir yasa maddesi göstermek zorundadır. Eğitim ve öğretimin engellenmesi TCK'ya göre suçtur. Öğrencilerin okula almama emrini yerine getiren kişiler de emri verenlerle aynı suça iştirak etmektedir" dedi.
Basın açıklamasının ardından grup üyeleri, sessiz bir şekilde dağıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler