Üniversitede öğrencilere Irak dayağı

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ) Yurtsever Cepheli öğrenciler, Irak'ın işgalinin yıldönümüyle ilgili izinsiz açıklama yapmak isteyince özel güvenlik ve jandarma müdahale etti.

Arbedenin yaşandığı müdahalede kaçan öğrencilerle görevliler arasında kovalamaca yaşandı.

AİBÜ'nün Gölköy Kampusu'nda, Yurtsever Cephe'nin bayrağı ile çeşitli pankartlar taşıyan öğrenciler, Irak'ın ABD tarafından işgal edilişinin yıldönümüyle ilgili basın açıklaması yapmak istedi. Üniversite Genel Sekreteri Turabi Şahin, rektörlükten izin alınmadığı için açıklamaya izin verilmeyeceğini söyledi.

Şahin'in, "Şu anda yaptığınız şey bütün bir üniversiteyi ilgilendiriyor. Önce izin almanız gerekiyor, ondan sonra açıklama yapabilirsiniz. İzinsiz açıklama yapmaya devam ederseniz müdahale ettiririm" demesine rağmen öğrenciler, "Gösteri değil, Irak'ta bir milyon insan ölmüş" diyerek karşılık verdi.

Şahin'in uyarılarına rağmen Yurtsever Cepheli öğrenciler, "Irak halkı yalnız değildir" şeklinde slogan atmaya başladı.

Eline megafonu alan bir öğrenci, "Açıklama yapmamıza izin vermiyorlar. Genel sekreterin neye hizmet ettiğini açıkça görmüş oldunuz" sözleri üzerinde özel güvenlik ve jandarma öğrencilere müdahale etti. Bazı öğrencilerin pankartların sopalarıyla görevlilere vurduğu gözlendi.

Arbedenin yaşandığı müdahalede kaçan öğrencilerle görevliler arasında kovalamaca yaşandı. Bir öğrenci de istinat duvarından atladıktan sonra acı içerisinde kıvrandı. Kaçan öğrencilerden yaklaşık 15'i gözaltına alınarak jandarma aracına bindirilerek karakola götürüldü.

Öğrencilerin ellerindeki bayraklarla pankartlar da toplandı. Yaklaşık 50 öğrenciden gözaltına alınamayanlar kaçarak üniversitede gözden kayboldu.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler