HABER

Üniversiteden ilginç istek: Mezuniyete kızlar göğüs dekoltesiyle gelsin!

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Université Libre de Bruxelles'a (ULB) ait tıp fakültesi mezuniyet töreni için kız öğrencilerden dekolte kıyafet giymeleri istendi. Üniversite yönetiminin şaşkınlık yaratan isteği ortalığı karıştırdı. Öğrencilere gönderilen e-postada, “Estetik bir bakış açısıyla genç kızların göğüs dekolteli elbise ya da etek giymesi uygundur, erkekler ise takım elbise giyebilir” yazıldı. Üniversite, tepkilerin ardından özür diledi.

Üniversiteden ilginç istek: Mezuniyete kızlar göğüs dekoltesiyle gelsin!

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre; söz konusu mesaj okula ait bir Facebook hesabında “küçük bir skandal” başlığıyla duyuruldu.

HABER SOSYAL MEDYAYI SALLADI

Haber, 600’ü aşkın yorum aldı. Mesaja gösterilen tepkiler artınca olay Fransız Parisien gazetesine haber oldu.

Bunun üzerine Université Libre de Bruxelles özür mesajı yayınlamak zorunda kaldı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, “Genç mezunların kıyafetiyle ilgili yönergelerin, ULB ve bu fakültenin değerleriyle ters düştüğü çok açık” ifadesi yer aldı.

Email'ın sonunda "Tabii ki bu tavsiye bağlayıcı değil" ibaresi yer aldı.

Ancak gönderilen kıyafet yönetmeliği zorunlu olmasa da sosyal medyada tepki çekti.

EMAİL'IN EKRAN GÖRÜNTÜSÜ FACEBOOK'TA PAYLAŞILDI

Facebook'ta üniversite öğrencilerinin üye olduğu bir grupta paylaşılan email'ın altındaki yorumlarda, üniversite cinsiyetçi olmakla suçlandı.

Üniversite tepkiler üzerine, Facebook ve Twitter hesaplarından tıp fakültesinden öğrencilere giden mesajdan ötürü özür diledi.

Mesajda "Tavsiye uygunsuz ve üniversitemizin değerlerine aykırı" denildi.

Email'ı gördüğünde şok olduğunu söyleyen Tıp Fakültesi dekanı Marco Schetgen, fakülte sekreterliğindeki tüm çalışanların kadın olduğunu veemail'ın da büyük ihtimalle bir kadın görevli tarafından gönderildiğini belirtti.

Geri Dön