HABER

Üniversitelere tavrımız yok

Ümraniye'de Bilge Soyak İlköğretim Okulu ve Erkut Soyak Lisesi'nin açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hükümetin yükseköğrenimde kadro dondurduğu yönündeki iddialara cevap verdi.

Üniversitelere tavrımız yok

Çelik, ekonomik programlar çerçevesinde, keyfi istihdama izin verilmeyeceğini belirterek, "Üniversitelere karşı, ne başbakanın ne de bizim bir tavrımız var. Hükümet göreve başladığından bu yana üniversitelerde 14 bin 500 kişiyi istihdam etmiştir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ümraniye Çakmak Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Bilgi Soyak İlköğretim Okulu ile Erkut Soyak Lisesi'nin açılışını yaptı. Çelik, öğrenciler tarafından coşkuyla karşılanırken, okulların açılışını Soyak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Soyak, Vali Muammer Güler ile Bakan Çelik beraber gerçekleştirdi. Çelik, öğretmenler ve Soyak ailesiyle okulları gezip, öğrencilere nasihatlerde bulundu.

Açılış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Hüseyin Çelik, gazetelerde çıkan "Başbakandan Yükseköğretime Çalım", "Yükseköğretime Kadro Ambargosu" şeklindeki haberlerin asılsız ve abartılı olduğunu söyleyerek, "Yükseköğretimde kadro ihtiyacı neyse Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda da aynı kadroya ihtiyaç var. Hükümet ekonomik bir program uyguluyor. Devletin hiçbir kurumu istediği şekilde kadro istihdam etmez" diye konuştu. Çelik, hükümet görevi aldıktan sonra yükseköğretime ayrılan ödeneğin arttığını ve bu kapsamda öğrencilere verilen kredinin 110 milyona çıkarılıp, üniversitelere yönelik harcamaların da 10 katrilyon liradan 20 katrilyon liraya yükseltildiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 253 bin öğrenciye geri ödenmeyen kredilerden dolayı icra takibi başlattığı şeklindeki haberleri yalanlayan Çelik, "Bugüne kadar bir tek öğrenciye icra takibi başlatmadık. Ancak bazı uyanıklar 15-20 yıl önce kredi almış, bugün ise yüksek mevkilere gelmiş ama 'üstüne yatarım' diye düşünüyor. Artık hükümetimiz bu uygulamaya meydan vermeyecek" ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının, "İlköğretime dağıtılan kitapların hatalı olduğu yönünde şikayetler var. Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusuna Hüseyin Çelik, "Dağıtım ve paketlemeden kaynaklanan yüzde 2'lik bir sorun var. Bunu da aşmaya çalışacağız" dedi.
Konuşmaların ardından Vali Güler ve Bakan Çelik basket potasına atış yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler