HABER

Ünlü edebiyatçı ve yazarlar Diyarbakır'da buluştu

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır'da 4.'sü düzenlenen "Edebiyat Günleri", verilen bir resepsiyonla başladı.

4. Diyarbakır Edebiyat Günleri, Büyükşehir Belediyesi binasında düzenlenen resepsiyonla başladı. Resepsiyona, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ile DTP'li belediye başkanları, Yazar Mehmet Uzun, Gazeteci - Yazar Hasan Cemal ile çok sayıda yazar ve gazeteci katıldı. Resepsiyon boyunca Yazar Mehmet Uzun'un rahatsızlığı nedeniyle salonda sigara içilmedi. Resepsiyon ile etkinlikleri düzenleyenlere teşekkür eden Yazar Uzun, Kürtçe yaptığı konuşmasında, hastalığı döneminde desteğini esirgemeyen Diyarbakır halkına ve tüm dostlarına minnettar olduğunu söyledi. Uzun, "Hastalığım süresince büyük destek ile yanımda oldunuz. Hem Diyarbakır'da hem de diğer kentlerimizden büyük bir destek aldım. Bu desteğiniz hastalığıma karşı verdiğimi savaşta bana büyük bir güç verdi. Bu nedenle sizlere çok teşekkür ediyor ve yaşamımı sizlere borçlu olduğumu belirtmek istiyorum" dedi.

4 yıldır düzenlenen Edebiyat Günleri etkinliklerinin önemine işaret eden Uzun, "Başka ülkeler için 4 yıl çok az bir süredir. Ama Diyarbakır ve Kürtler için 400 sene gibidir. Biz kültürel alanda çok önemli ve zorlu 4 yıl geçirdik. Bu kültür, dil ve toplumsal alanda da başarılı 4 yıl oldu. Bu festivalin 4 yıldır düzenlenmesi kolay bir iş olmadı. İlk defa bu festivalin düzenlenmesi gündeme geldiğinde kimse böyle bir şeye inanmıyordu. Ama şu an 4 yılı geride bıraktık" dedi.

Yıllardır Avrupa'da yaşadığını kaydeden Uzun, "Ben Avrupa'dan da baktığım zaman dünyanın duyulmamış seslere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Dünyanın yasaklanmış dillere ihtiyacı vardır. Dünyanın, bugüne kadar kendini ifade edememiş seslere ihtiyacı vardır. Bunun için de Diyarbakır'a önderlik görevi düşüyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön