HABER

Uras, BDP'de görev almayacak

BDP'li milletvekili Uras: "BDP'de görev almayacağımı bdp yöneticilerine bildirdim"

ANKARA (İHA) - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, partide herhangi bir görev almayacağını BDP yöneticilerine bildirdiğini belirterek, "İlişkimiz bir dayanışma ilişkisi olarak sürecek" dedi.

TBMM'de grup kurmasını sağlamak amacıyla BDP'ye katılan İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, yeni sol parti kurma çalışmalarını birlikte yürüttüğü bazı isimlerle Meclis'te basın toplantısı düzenledi. 90 yıllık bu Meclis'teki bir sosyalist milletvekili olarak olup bitene seyirci kalmasının mümkün olmadığını belirten Uras, barış ve demokrasi sürecinin tıkanıklıktan çıkmasına katkıda bulunmak, sorunların TBMM çatısı altında tartışılmasına ve çözüm bulunmasına yol açmak amacıyla BDP'nin Meclis'te grup kurma imkanına kavuşması için küçük bir adım atarak bu partiye katıldığını söyledi. Uras, "Umuyorum ki başta hükümet olmak üzere TBMM'deki tüm partiler, sorunları derinleştiren kimi idari uygulamalara son verilmesi ve kimi genelgelerin kaldırılması, 367 oy gerektirmeyen kimi yasaların değiştirilmesi adımlarını atarak barışa bir şans tanıyabilir. Bu şiddeti reddeden, barış ve demokrasiden yana olan herkesin ve her parlamenterin öncelikli görevidir" şeklinde konuştu.

BDP'nin Meclis'te bir grup olarak siyasi faaliyetlerini sürdürmesi, Meclis'in sorunların çözümünde bir adres olarak gösterilmesi konusunda çok değerli katkılarda bulunan aydınlara, sendika ve konfederasyon başkanlarına teşekkür eden Uras, yeni sol parti girişimi içinde de birlikte olduğu arkadaşlarına çalışmalarında kolaylık diledi. Uras, "Kaldıkları yerden çalışmalarını sürdüreceklerdir. Önümüzdeki süreci hep beraber, demokrasiden ve barıştan yana, insanca bir yaşamdan yana örmek için el birliğiyle mücadele edeceğiz" dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Uras, 'BDP yönetiminde görev alacak mısınız?' sorusuna, "Görev almayacağımı BDP yöneticilerine bildirdim. Bir dayanışma ilişkisi olarak sürecek ilişkimiz" karşılığını verdi. Uras, yeni sol parti projesi ile ilgili soru üzerine, "Yeni sol parti mücadelesine arkadaşlarım kaldığı yerden devam ediyorlar. Biz de arkadaşların mücadelesine destek vereceğiz" diye konuştu.

Yeni sol parti projesinde Uras'la birlikte hareket eden Prof. Dr. Mithat Sancar ise, Ufuk Uras'ın çağrısıyla başlayan bir süreçte sol parti çalışmalarının ilerlediğine işaret etti. Sancar, "Burada bir dayanışma ilişkisi var. Biz yine birlikte yürüyoruz. Türkiye'deki bütün demokratik, özgürlükçü sol güçlerle bu çalışma yürüyecek. Ufuk Uras da bunun bir parçasıdır. BDP'de olması bunu değiştirmiyor. Bütün ağırlığı ve gücüyle bu çalışmanın içinde yer alacaktır" dedi.

Geri Dön