HABER

"Üretime destek lafta kalmamalı"

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer, ihracat ve büyüme rakamlarının rehavete yol açmaması gerektiğini belirterek, "Sanayicinin önündeki sorunlar bir an önce çözüme kavuşturulmalı" dedi.

Koçer, hükümetin üretim ve istihdamın artırılmasına yönelik tedbirleri almakta geciktiğini belirterek, "Üretim ve istihdamın önündeki engeller aynen duruyor. Hükümet en kısa sürede üretim ve istihdamın önündeki engelleri kaldırmalıdır. AB müzakereleri sırasında üretim ve istihdam ikinci plana atıldı. Artık daha fazla beklemeye tahammülümüz kalmadı. Türkiye'nin en önemli gündem maddesi üretim ve istihdamdır. Hükümet, önceliklerini iyi ayarlayarak, üretimin; sadece lafta değil pratikte de ülke gündeminin başında yer alması gerekli" dedi.

Üretim maliyetlerinin azaltılmasında atılacak ilk ciddi adımın enerji fiyatlarının düşürülmesi olduğunu savunan Koçer şöyle devam etti:
"Hükümetin de kabul ettiği astronomik fiyatlar, rekabet edebilir bir sanayi için kabul edilemez rakamlardır. Enerji fiyatlarıyla ilgili çalışmaların bir an önce tamamlanmasını ve 2003 Ocak ayı itibariyle sanayiciye yeni fiyatlarla elektrik kullandırılmasını bekliyoruz."

GSO Başkanı Nejat Koçer, vadeli hammadde ithalatından alınan KKDF kesintisinin anlamsız ve haksız bir uygulama olduğunu da ifade ederek, "KKDF uygulamasına bir an önce son verilmelidir. Yaşanan ekonomik kriz ve kurlardaki aşırı gerilemeden dolayı ihracat konusunda sanayiciler zor durumda kaldı. Haklı sebeplerden dolayı ihracatını gerçekleştiremeyen bu durumdaki sanayicilerin ihracat taahhütlerinin 1 yıl daha uzatılması gerekmektedir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön