Ürküten rapor! 1.1 milyon öğrenci okulu bıraktı

Geçim sıkıntısı nedeniyle 5 yılda 1 milyon 155 bin üniversite öğrencisi okulu bıraktığı belirtildi. Sadece 2017-2018 döneminde üniversiteyi bırakan öğrenci sayısı önceki yıllara göre yüzde 92.2 artarak 408 bini aştı.

Ürküten rapor! 1.1 milyon öğrenci okulu bıraktı

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, geçim sıkıntısı yüzünden son 5 yılda 1.1 milyon üniversite öğrencisinin okulunu bırakmak zorunda kaldığı ortaya çıktı. Resmi veriler üniversiteden kopan öğrenci sayısının her geçen yıl daha da arttığını gösterdi.

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, son yıllarda üniversite öğrenimlerini yarıda bırakarak iş hayatına atılmak zorunda kalan öğrencilerin sayısını ortaya çıkarmak için iki ayrı bakanlıktan bilgi talebinde bulundu. Arslan bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) okullardan kaydını sildiren öğrenci sayısını, Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan da devlet yurtlarına yerleştirilemeyen öğrenci sayısını istedi. Gelen yanıtlara göre sadece geçen yıl, başvuru yapmasına rağmen 40 bin öğrenci devlet yurdunda yer bulamadı. Dolayısıyla bu öğrenciler ya pahalı özel yurtlara gitmek ya da ev kiralamak zorunda kaldı.

GEÇEN YIL SAYI YÜZDE 92.2 ARTTI

MEB'den gelen yanıtta ise son 5 yılda 1 milyon 115 bin 530 öğrencinin büyük umutlarla kayıt yaptırdığı üniversitelerinden kaydını sildirdiği ya da kaydını dondurduğu bilgisi geldi. Resmi verilere göre, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde 135 bin öğrenci üniversiteden koparken bu sayı devam eden sonraki yıl 161 bine, bir sonraki yıl 197 bine, 2016-2017 döneminde de 212 bine çıktı. Ekonomide sıkıntıların daha da arttığı en son 2017-2018 döneminde ise üniversiteyi bırakan öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 92.2 gibi olağanüstü düzeyde artarak 408 bini aştı.

Arslan, son dönemde üniversite öğrencisi sayısının hızla artmasına karşın bütçeden ayrılan payın giderek düştüğüne de dikkat çekerken, “Ülke kaynakları saraylara, özel uçaklara saltanata değil, eğitime harcanmalıdır” önerisinde bulundu.

"GENÇLERİ GİRDİKLERİ GİRDAPTAN ÇIKARMAK ZORUNDAYIZ"

Ednan Arslan, ortaya çıkan tablonun işsizliğin, derinleşen yoksulluğun, insanların yaşadığı büyük çaresizliğin geldiği vahim boyutu gösterdiğini söyledi. Hiçbir ailenin çocuğunun eğitimini yarıda bırakmak istemeyeceğini, dişinden, tırnağından artırıp yine de çocuğunu okutmaya çalışacağını belirten Arslan, “Demek ki insanlar artık dişinden tırnağından artıramayacak duruma gelmiştir. Bu tabloyu bu iktidar yaratmıştır. Ülkemizin aydınlık geleceği olan gençlerimizi bu girdaptan kurtarmak zorundayız” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Ülkeyi cehenneme çevirdiler
Üniversiteyi bırakanların cok buyuk kısmı okudugu bölümden ümitsiz olmasıdır..aileden uzaklaşmak için neresi tutarsa oraya gitmeleri, sonra da pişman olup tekrar sınava hazırlanmalarıdır..burada asıl mesele gelecegi olmayan fakültelerin neden hala acık olmasıdir? Atanamayan 350 bin öğretmen varken, 90 bin makine mühendisi varken ısrarla oralara öğrenci alınmasınin akılla mantıkla izahi yok
Çünkü iş yok, talep fazlası mezun var. Hele o kadar vasat üniversite ve bölümü var ki. Amaç ne kadar üniversite kurduk demek için. Ama ara eleman yok ima lar hariç, dağ taş imam hatip
@ozmoo007 AK SALAK AVLIYORLAR..HER ŞEHRE HER KASABAYA ÜNİVERSİTE AÇIYORLAR..ORTAOKUL DÜZEYİNDE ÜNİVERSİTELER VAR ARTIK..AYRICA ÜRETİM OLMADIĞI İÇİNDE İŞSİZ SAYISI ARTIYOR VE ARTACAK..
BUGÜN 7 İLA 30 YAŞ GRUBU ARALIĞINDA OLANLAR TÜRKİYE TARİHİNİN EN ŞANSSIZ İNSANLARI...İYİ BİR EĞİTİM ALMA-İŞ BULMA VE EMEKLİ OLMA İHTİMALLARİ NERDEYSE HİÇ YOK.BUNUN SORUMLUSUDA 2002-2019 ARALIĞINDA ÜLKEYE MUSALLAT OLAN AKP YE OYVEREN YÜZDE 50 DİR..
@ileridemokrasim cahil insan sanki 2002 öncesinde okulu bitiren hemen işe giriyor ve hemen emekli oluyordu
pahalılık psikolojik diyen rüyadaki hükumet yetkililerine(!) duyurulur. duymak ve görmek isterler mi acaba?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler