HABER

Uşak'ta kuduz gerginliği

UŞAK (İHA) - Uşak İl Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme gelen sokak köpekleri ve artan kuduz vakalarının önlenmesi için çalışma yapılması kararlaştırıldı. Koordinasyon kurulu toplantısına katılan ilçe ve belde belediye başkanları ile daire müdürleri sokak köpeklerinden şikayetçi olurken Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, sokak köpeklerinin neden olduğu kuduz vakalarının yoğunluğundan duyduğu tedirginliği dile getirdi.

İl genelinde artan sokak köpeklerinin kuduz vakalarına neden olduğunu Hayvan Sağlığı Zabıtası ekiplerinin vakaların artmaması için yoğun bir çalışma sürdürdüğünü söyleyen Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, son bir ayda 3 kuduz vakasının meydana geldiğini ifade etti. Ulubey İlçesi Dutluca Köyü ile Ahmetler Beldesi ve Eşme ilçesi'ne bağlı bazı köylerde kuduz vakalarının olduğunu açıklayan Arslan, "Vakaları önlemek için yoğun bir çalışma yapıyoruz. Hayvan Sağlığı Zabıtası aşılama çalışmaları yapıyor. Vakalar sokak köpekleri, tilki ve sansarlardan kaynaklanıyor. Vakaların önlenmesi için başıboş hayvanlarla mücadele etmek zorundayız.Köpeklerin kısırlaştırılması ve aşılanması ile vakalar azalacaktır. Aksi takdirde bu vakalar artabilir. Kuduz sorunu ilimizin dışında Aydın, Manisa ve Denizli gibi illerde daha yoğun olarak görülmeye başlandı. Sorunun fazla dillendirilmeden ve büyümeden önlenmesi gerekiyor. Biz gerekli çalışmaları yürütüyoruz ancak yeterli olmayabilir" dedi.

BELDE BELEDİYE BAŞKANLARININ ŞAŞIRTAN TALEBİ

Uşak il genelinde sokak köpeklerinin rehabilitasyonu ve korunması amacıyla hiçbir barınağın bulunmaması büyük bir sorun oluştururken son dönemlerde başta kent merkezi olmak üzere il genelinde sokak köpeklerinin sayısının artması vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Koordinasyon kurulunda gündeme gelen konuyla ilgili söz alan bazı belediye başkanları 5199 sayılı yasayla kendi görevleri olan sokak köpeklerin korunması ve rehabilitasyonu işini valilikten beklemesi şaşırttı. Vatandaşların sokak köpeklerinden çok şikayet ettiğini ve bazen köpekleri vurma noktasına geldiklerini söyleyen belediye başkanları, "Bu çok önemli bir sorun. Bazı illerde köpeklerin ısırdığı çocuklar kuduz nedeniyle öldü. Her gün beldelerimizde bir ısırık olayı meydana geliyor. Valilik bu soruna kalıcı bir sorun bulsun" dedi.

BARINAK YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK

Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Özköse, hayvan barınağı inşaatının devam ettiğini ve yıl sonuna kadar tamamlanacağını ifade ederek, "İl belediyesi olarak barınak yapımı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yıl sonuna kadar tamamlanacak ve faaliyete geçecek. İl merkezinde başıboş köpekler arttı. Vatandaşlardan bizde çok şikayet alıyoruz. Ancak şuanda yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Barınak bittiğinde bu köpekleri alıp kısırlaştıracağız aşılayıp sonra doğaya bırakacağız. Bu sayede risk olmaktan çıkacak. Rehabilitasyonu yapılan köpekler kulaklarına künye takıldıktan sonra doğaya bırakılacak. Ancak sadece il belediyesinin bu yöndeki çalışması yeterli olmayacaktır. Tüm ilçelerimiz bir barınak yapmalı. Böylece hem risk ortadan kalkar hem de hayvanların korunması sağlanmış olur" dedi.

Geri Dön