HABER

Üskül, Tulum’un ölümüyle ilgili bilgi istedi

Zafer Üskül, Döndü Tulum’un ölümüyle ilgili Norveç Parlamentosu İçişleri ve Adalet Komisyonu başkanlarından bilgi istedi.

ANKARA (ANKA)-Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Norveç’te yaşayan ve 3 Ocak’ta geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren Döndü Tulum’un ölümüyle ilgili Norveç Parlamentosu İçişleri ve Adalet Komisyonu başkanlarından bilgi istedi.

Üskül, gönderdiği yazıda Döndü Tulum’un 3 Ocak’ta rahatsızlanması sonucu aile bireylerinin ’33 acil’ numarasını arayarak ambulans istediğini, ambulansın gecikmesi nedeniyle de birkaç kez daha ambulans servisini aradığını bildirdi. Üskül Norveç Parlamentosu İçişleri ve Adalet Komisyonu başkanlıklarına gönderdiği yazıda şunları söyledi:

“Ambulans görevlilerine telefonda Tulum’un damadı Fedai Uçarlı tarafından niye geç kalındığına dair sert sözler söylediği gerekçesi ile ambulans görevlilerinin durumu polise haber vermesi üzerine, bir polis ekibi ambulanstan önce olay mahalline gelmiştir. Araç içindeki polisler arabalarına elleriyle sert bir şekilde vuran Fedai Uçarlı ile beraberindeki eşi Canan Uçarlı’yı kelepçeleyerek sokak ortasında etkisiz hale getirmişlerdir. Mahalle sakinleri de bu olaya şahit olmuş ve olayı kayda almışlardır. Ambulans ise, olay mahalline polisin vatandaşlarımıza yönelik müdahalesinden sonra ve evlerinin Oslo'nun merkezindeki bir mahallede yer almasın rağmen yapılan çağrıdan 45 dakika sonra gelmiştir. Bu sırada evde bulunan Döndü Tulum, acil yardım görevlilerinin müdahalesinden önce hayatını kaybetmiştir. Yaşam hakkı ile bu hakkın korunması ve devamına yönelik sağlık hakkı, insan hakları içinde en önde gelen hakların başında yer almaktadır. Devletten ve onun görevlilerinden beklenen bu hakkın hayata geçirilmesi ve korunmasıdır. Norveç Devletinin ve Komisyonunuzun anlayışının da bu şekilde olduğundan şüphemiz yoktur. Haberde belirtilen olayla ilgili olarak Komisyonumuzun bilgilendirilmesini, olayda ihmali olanlar hakkında gereğinin yapılmasını ve yapılan işlemin sonucundan Komisyonumuza bilgi verilmesini rica ederim. “

Geri Dön